Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Sur-u Sultani'nin Restorasyonu Başladı

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, "Topkapı Sarayı Müzesi, İstanbul Arkeoloji Müzeleri ve Gülhane Parkı'nı çevreleyen surların restorasyonuna başlandı" dedi.

yapi.com.tr / AA
Sur-u Sultani'nin Restorasyonu Başladı

Bakan Çelik, Twitter hesabından, Topkapı Sarayı Müzesi, İstanbul Arkeoloji Müzeleri ve Gülhane Parkı'nı çevreleyen Sur-u Sultani’nin restorasyonuna başlandığını duyurdu.

Çelik, İstanbul’un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan surların restorasyon çalışmalarıyla ilgili şu bilgileri verdi:


"Sur-u Sultani’nin restorasyonu için ilk olarak 2014 içerisinde ihale çalışmalarının yapılması talimatını verdim. Devlet-i Aliyye’nin yönetim merkezinin etrafında Surlar 3 etap halinde projelendirildi. 1. etap uygulamasının ihalesi 2015 yaz başında yapıldı. İşin 2017 yılının ilkbahar aylarında tamamlanması öngörülüyor. Sur-u Sultani’nin Ahırkapı’dan başlayıp 'Bab-ı Humayun' ile 'Soğuk Çeşme Kapısı'nı da içine alacak şekilde Alay Köşkü’ne kadar bölümünün restorasyonunun ve çevre düzenlemesinin yapılmasını planladık. 2. ve 3. etap restorasyonlarının da tamamlanmasıyla Sur-u Sultani eski ihtişamına kavuşacak ve içindeki bölge daha güvenli bir hal alacak."

http://www.yapi.com.tr/haberler/sur-u-sultaninin-restorasyonu-basladi_133569.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-835 I

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!