Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Ekonomiye Katkısı 100 Milyar Dolar!

Türkiye'de kullanılabilir bisiklet sayısı 30 milyon. Bu bisikletlerin ulaşımda kullanılması halinde yarattığı yıllık ekonomik katma değerin; çevre, sağlık, ulaşım ve spor ile birlikte 100 milyar doları bulduğu ifade ediliyor.

yapi.com.tr
Ekonomiye Katkısı 100 Milyar Dolar!

Güneşin sıcak yüzünü göstermesiyle birlikte bisikletler de dışarı çıktı. Sihirli tekerlekleriyle kentteki trafik, gürültü, hava kalitesi ve karbon salımı gibi çok sayıda sorunu çözen bisikletin, kullanımı Türkiye'de henüz yaygın olmasa da her geçen yıl artıyor. Artık "karne hediyesi" olmaktan çıkan bisiklet, yetişkinlerde spor, sosyal aktivite, hatta  ulaşım amaçlı kullanılmaya başlandı.

Büyüklüğü 500 milyon lirayı aşan pazarda satılan bisiklet sayısı da 1.3 milyon oldu. Satılanlarla birlikte Türkiye'deki kullanılabilir bisiklet sayısının 30 milyon olduğu belirtilirken, bu bisikletlerin 5-6 kilometreye kadar olan kısa mesafe ulaşımda kullanılması halinde yarattığı yıllık ekonomik katma değerin 24 milyar dolar, çevre, sağlık, ulaşım ve spor eklendiğinde bu rakamın 100 milyar doları bulduğu ifade ediliyor. Türkiye, bisiklet tüketiminin artmasına bağlı olarak yabancılar için de iyi bir pazar sunuyor.

Sadece bisiklet dükkanlarında değil, son yıllarda her türlü spor aletinin satıldığı mağazalar, süper ya da hipemarketlerde de satılır hale gelen bisiklet, karne dönemleri ile birlikte kampanyalar da hız kazanıyor.

Hava kirliliğinin önlenmesi için düşük karbon salımı, gürültü ve şehir içi trafikteki yoğunluğun azaltılması  için çalışmalar yapan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması için harekete geçerek bir süre önce bisiklet yolları projelerine destek verme yoluna gitti. Türkiye'de bazı belediyeler de bu desteklerden faydalanarak bisiklet yolları yapımına girişti.

Dünya Gazetesi'nin haberine göre, Bisiklet Endüstrisi Derneği (BİSED) Yönetim Kurulu Başkanı Önder Şenkon, AB'ye üye ülkelerde olduğu gibi Türkiye'de de bisiklet kullanımının teşvik edilmesi ve geliştirilmesi durumunda, toplum sağlığı, çevre ve hava kirliliği, küresel ısınma, ulaşım, bisiklet sporunun yaygınlaştırılması, bisiklet sanayinin gelişmesi ve istihdamın artması gibi birçok yönden kazanımlar olacağına inandıklarını ifade etti. Şenkon, AB ülkelerinde bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması için ülkelere göre değişen çeşitli destek uygulamaları bulunduğunu, çevre, toplum sağlığı, ulaşım çözümleri gibi birçok yararları olan bisikletin kullanımını teşvik için İtalya örneğinde olduğu gibi dönemsel ya da Hollanda bike-plan örneğinde olduğu gibi bisiklet alıcılarına yönelik devamlı uygulanan bazı destekler olduğunu anlattı.

KDV indirimi desteği çok yararlı olacaktır

"Ülkemizde de bunlar gibi ya da KDV indirimi desteği uygulaması çok yararlı olacaktır" diyen Şenkon, yerel yönetimler tarafından bisiklet yolları ve bisiklet park yerlerinin yapılmasının bisiklet kullanımının teşvikinde çok önemli yer tuttuğunu söyledi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın bisiklet yolları projelerine destek verdiğini, bu desteğin bisiklet kullanımının yaygınlaşması adına büyük bir fırsat olduğunu, bu fırsatın daha sağlıklı toplum, daha temiz hava ve daha  rahat bir ulaşım için yerel yönetimler, bisiklet sivil toplum örgütlerince iyi değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti. Şenkon, Türkiye'de bisiklet kültürünün yeterince oluşmamasının en büyük nedeninin bisikletin yıllarca karne hediyesi ve sadece çocuklara ait bir ürünmüş gibi görülmesi olduğunu söyledi.

Bütün veriler bisiklete işaret ediyor

Bisikletliler Derneği Başkanı Murat Suyabatmaz, dünyada bir değişim olduğunu ifade ederek, köy ekmeğinin tekrar sofralara dönmesi gibi bisikletin de hızla yaşamın içinde yer almaya başladığını, çevreyi koruyan bir yatırım olması nedeniyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın da bisiklet ile ilgili projeleri desteklediğini hatırlattı. Suyabatmaz, bisikletin orta öğretimde seçmeli ders olmasına ilişkin müfredat hazırlıklarının sürdüğünü ifade ederek, yeşil bina sertifikası alanların bisiklet parkı olması gerektiğini söyledi. "Yani bütün veriler bisiklete işaret ediyor. Bisiklet piyasasının büyük bir geleceği var" diyen Suyabatmaz, satılan ve şu anda varolanlarla birlikte Türkiye'deki kullanılabilir bisiklet sayısının 30 milyon, kullanıcı sayısının da 50 milyon olduğunu düşündüklerini, bu bisikletlerin 5-6 kilometreye kadar olan kısa mesafe ulaşımda kullanılması halinde yarattığı yıllık katma değerin 24 milyar dolar, sağlık, çevre ve ekonomi ile birlikte bu rakamın 100 milyar doları bulduğunu kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ekonomiye-katkisi-100-milyar-dolar_108013.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!