Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Ekpaş'tan 'Hayalinizdeki Parçalar'

ürkiye genelinde yaygın bayilik ağı ile fittings ticareti yapan Ekpaş Ekleme Parçaları Ticareti A.Ş, 2011 yılında satışlarında yüzde 38 artış bekliyor. Bir Soyak Holding kuruluşu olan Ekpaş, Trakya Döküm Sanayi ve Ticaret AŞ'nin Avrupa standartlarında, dünyanın her ülkesinde kabul edilen kalitesiyle ürettiği fittings çeşitlerini aynı kalitedeki

Mesut Tufan
Ekpaş'tan 'Hayalinizdeki Parçalar'

p>Türkiye genelinde yaygın bayilik ağı ile fittings ticareti yapan Ekpaş Ekleme Parçaları Ticareti A.Ş, 2011 yılında satışlarında yüzde 38 artış bekliyor. Uzun yıllar Haymak Döküm ve Fitting Sanayi ve Ticaret A.Ş'nin distribütörlüğünü yapan firma, Trakya Döküm Sanayi ve Ticaret A.Ş'nin kurulmasıyla bu fabrikanın da distribütörlüğünü üstlenerek bugün yaklaşık 8 bin ton satış kapasitesine ulaşmış durumda. Bir Soyak Holding kuruluşu olan Ekpaş, Trakya Döküm Sanayi ve Ticaret AŞ'nin Avrupa standartlarında, dünyanın her ülkesinde kabul edilen kalitesiyle ürettiği fittings çeşitlerini aynı kalitedeki hizmetiyle bayilerine ulaştırmayı hedefliyor. Ekpaş Ekleme Parçaları Ticareti A.Ş. Genel Müdürü M. Serdar Gönüşen, 2011 yılı beklentilerini ve yeni ürünlerini www.yapi.com.tr'ye anlattı.

Kısaca Ekpaş’tan ve 'fittings' sektörünün gelişiminden bahsedebilir misiniz?

Soyak Grubu bünyesinde faaliyetlerini yürüten Ekpaş, 1971 yılında Haymak Döküm ve Fitting Sanayi ve Ticaret AŞ'nin fittings ürünlerini (boru ekleme parçaları) pazarlamak amacıyla kuruldu. 1977'den itibaren tüm Türkiye genelinde yayılan bayi ağı nedeniyle yeni bir fabrikaya gereksinim duyulmuş ve 1978 yılında Trakya Döküm Sanayi ve Ticaret AŞ'nin kurulması gündeme gelmiş. Yeni fabrikanın da distribütörlüğünü üstlenen firmamız, 40 yıla yakın süredir faaliyetini kaliteli ürün ve hizmetiyle sürdürüyor.

1990’lı yıllara kadar yedi fabrikaya ulaşan fittings pazarında şu anda üretici tek firma olarak, Trakya Döküm faaliyetlerini sürdürüyor. Trakya Döküm, yıllık 70 bin ton üretim kapasitesine sahip ve bunun 10 bin tonunu bizim konumuz olan boru ekleme parçaları oluşturuyor. Yıl içinde, 5000 bin ton fittings ürününü yurt içi pazarda satıyoruz. Fittings, 500 çeşitten oluşan ve yarım inch’ten 4 inch’e kadar dokuz farklı ölçüde malzemeden oluşan boru bağlantı elemanlarıdır. Bunlar, en az 2 ve en fazla 4 delikli, dişli elemanlardır. En az 2, en fazla 4 boruyu birbirine bağlıyorlar. Çeşitli kullanım alanları var; ancak öncelikli olanı inşaat sektörü. Ağırlıklı olarak su, kalorifer tesisatlarında kullanılıyorlar. Bunun dışında sanayide buhar tesislerinde, gaz tesislerinde, sıvı gaz – petrol tesislerinde kullanılan malzemeler.

Türkiye’de bizim dışımızda üretici yok. Rakibimiz, dünyanın farklı yerlerinden gelen ürünler. Pazarın yüzde 40’na hakimiz; pazarın yüzde 60’ı da Tayland, Çin, Endonezya, Hindistan, Tayvan gibi özellikle Uzakdoğu ülkelerinden gelen ürünlerde. Onlarla maliyet konusunda rekabet edebilmek çok zor. Hem işçilik, hem enerji, hem de farklı kur politikaları, hammaddemiz olan hurdanın yurtdışına çıkışının, satışının yasak olması, bize 550 dolar civarına gelen malzemeyi 250 dolar civarında almaları, onları avantajlı kılıyor.

Türkiye’de, 300 bayiye yaklaşan ağımızla çalışıyoruz. Bunlar Edirne, Kars, Hakkari, Muğla dörtgeninde, her biri de toptan inşaat malzemeleri satan büyük ve güçlü firmalar.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/ekpastan-hayalinizdeki-parcalar_85244.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!