Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Elephant & Castle Eco-Kuleler, Londra
Yeni bir tren yolunun iki parçaya ayırdığı bir arazide konumlanan Elephant & The Castle, dört mimarlık bürosunun üzerinde ortak çalıştığı bir proje. Aralarında Foster+Partners’ın da bulunduğu konsorsiyumda yer alan TR Hamzah & Yeang, ticari ve rekreasyon amaçlı bir alanın üzerinde yer alacak üç eko-kule tasarladılar.

‘Semadaki Şehir’ olarak nitelendirilen ve şehrin genel bir coğrafi bölgesini model olarak alan tasarım, kentin bölgeleme, sosyal temel strüktür gibi sistemlerini bir gökdelenin iç mekanizmalarına dönüştürüyor. Kulelerin altında bulunan, ticari amaçlı ‘temel’, şehrin mikrokozmosu olarak değerlendirilirken, içinde bir kente dair hemen her şeyi barındırıyor: parklar, mağaza ve eğlence merkezleri, ortak kullanım fasiliteleri, konaklama vb.

 

Elephant& The Castle’ın çıkış noktası olan ‘Semadaki Şehir’ konsepti ise, alt ve üst katlarda lokal işlevlendirmeye olanak veriyor. Aynı bina içinde çeşitli konaklama tipolojilerinin sağlıklı bir dağılımı sağlanırken, düşey bölgeleme (zoning) ile konut (tek odalı, ail tipi, lüks apartman) tipleri gruplanıyor ve park, sirkülasyon gibi ortak kullanım alanları paylaşılabiliyor.

Kış güneşini yakalamak için en optimum yönlenmeyi sağlayacak şekilde yerleştirilen kuleler, bu yölenme sayesinde şehrin kuzey yönündeki manzaradan da maksimum düzeyde faydalanıyorlar. Bina içi ortak yürüme ve rekreasyon alanları da doğal aydınlanıyor ve dairelerin servis mekanlarına kadar ışık süzülebiliyor. Yapının kolları ise, yazın soğuk esintilerin merkez atriumdan girebileceği, fakat kışın da yapının içine sızamayacağı şekilde tasarlanmış.


http://www.yapi.com.tr/haberler/elephant--castle-eco-kuleler-londra_95771.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!