Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İstanbul Kentsel Tasarımı, Küçükçekmece-Avcılar
 

İstanbul Küçükçekmece’nin deniz kıyısında yeni bir masterplan oluşturulmasını öngören uluslararası yarışmayı kazanan Llewelyn Davies Yeang’in projesi, 2 kilometrelik bir ekolojik koridor öneriyor.

 

İstanbul’u Türkiye’nin hemen her noktasına bağlayan önemli bir ulaşım aksı olan E5’in yoğun araç trafiğinin domine ettiği Küçükçekmece’deki alan, Avrupa’yı şehre bağlarken, oldukça plansız bir yapılaşmayla karakterize oluyor. Ne var ki, kuzeyindeki Küçükçekmece Gölü, dağlar ve Marmara denizi kesişiminde konumlanan bölge, şehir için büyük bir giriş / kapı alanı olma potansiyeli taşıyor. Aynı zamanda dramatik kıyı ve kara manzaralarına sahip.

 

Tasarım, dağlar ile kuzeydeki plato ekolojisini ve güneydeki sahil ekolojisini bağlayan bir bio-hattın kurulumunu öneriyor. Bu önerinin, mevcut yerel eko-sistemi tekrar bütünleştirmesi ve bölgenin bio-çeşitliliğini yeniden kucaklaması bekleniyor.

Tasarım önerisi, 2 kilometre uzunluğundaki sürekli bir eko-koridor ve eko-köprüler ile şehre bir tür kentsel park olarak hizmet etme gayesini taşıyor. Düşünülen bir dizi resmi ve gayri-resmi program, bir yunus gösteri merkezi, Ulusal Kültür Merkezi, Dünya Ekoloji Merkezi, su parkı, marina, yeni kanallar, oteller, konaklama ve rekreasyon işlevli yapıların yanı sıra çok sayıda kamuya açık plaj ve meydan içeriyor.


http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-kentsel-tasarimi-kucukcekmece-avcilar_95768.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-835 I

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!