Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Project Icon' Masterplan, Macau
 

Toplumsal keyif ve ekolojik entegrasyon kaynağı olarak kentsel bir su kıyısının olanaklarını yeniden ele almak üzere yola çıkılan Project Icon projesinde bu fırsat, Çin toprakları içinde özerk bir bölge olan Macau’nun Has-Sa limanında, toprağın kıyıdan suya doğru birer kol gibi uzanmasıyla yaratılmak istenmiş.

 

Mevcut kıyı şeridini basitçe toprakla doldurarak genişletmek yerine, plaj, su, yaya yolu ve yeşil alanların bir araya gelmesiyle kurulan ilişkili bir ağın önerildiği projede, bu elemanların sürekli olarak kesiştirilmesiyle, Venedik tipolojisini 21. yüzyılda bir doğu kenti için yeniden yorumlamaya girişilmiş.

Mevcut plajları ve ormanları kaldırmak yerine kıyı şeridinin uzatıldığı ve genişletildiği Project Icon’da, kıyı şeridi bu uzanımların çevresinden dolaşıyor ve yeni yaratılmış bu kara parçasında bitki örtüsü ve ormanlık alanlar yaygınlaştırılıyor. Yarı deniz, yarı peyzaj etkileşimli bu yeni topoğrafya parçası, yayalar, yapılar, deniz kıyısı ve yeşil alanlar arasındaki etkileşimi de arttırmaya yönelik olarak tasarlanmış. Sonuç ise, kamusal zevkleri uyaran, kent ölçeğinde su ögeli bir oyun alanı olmuş.


http://www.yapi.com.tr/haberler/project-icon-masterplan-macau_95767.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!