Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ken Yeang: Kısa Özgeçmişi
 

Penang Malezya’da 1948 yılında dünyaya gelen Ken Yeang, Malezya yanı sıra, A.B.D. ve İngiltere’de öğrenim gördü. Doktorasını Cambridge Üniversitesi’nden alan Yeang, Pennsylvania ve Harvard Üniversiteleri’nden dersler aldı. Yeang’ın yeşil tasarım konusundaki çalışmaları Cambridge Üniversitesi’ndeki doktora eğitimine dayanıyor (1971–1974).

 

Gökdelenlerin, dünya nüfusunun sürekli artışı ve mekan azlığının kaçınılmaz bir son ürünü olarak gören Yeang, çevrelerine karşı oldukça yıkıcı olabilen bu ‘kule’lerin konvansiyonel çözümlerini araştırmaya girişti. Ar-Ge çalışmaları ile devam eden bu süreç, ekolojik tasarım ve planlama, bioklimatik tasarım ve yüksek yapılar alanında birçok bilimsel yayına dönüştü.

 

Yeang’in yayınları içinde, "The Skyscraper: Bioclimatically Considered," "The Green Skyscraper: The Basis for Designing Sustainable, Intensive Buildings," ve son kitabı "Ecodesign: A manual for Ecological Design" sayılabilir.

 

RIBA üyesi Yeang, 35 yıllık profesyonel deneyimi sonucunda yüzlerce tamamlamış projeye, 12’si inşa edilmiş, 3’ünün inşası süren 50 gökdelene imza attı. Singapurlu mimarlık ofisi Swan&McLaren’da sürdürdüğü uygulama yaşamını 2000 yılında T.R. Hamzah & Yeang’e taşıyan Yeang, multi-disipliner büro pratiğini 2005 yılından beri Llewlyn Davies Yeang’de sürdürüyor.

 

Bioklimatik gökdelenlerin (bioklimatik tasarım prensiplerine göre tasarlanmış düşük enerjili gökdelenler)  mucidi olan Yeang, dikey kentleşme yaklaşımı ile yüksek yapıları yaşama geçirdi.

Dr. Ken Yeang, ayrıca İstanbul Küçükçekmece gölü ve çevresi için açılan kentsel tasarım yarışmasını da kazanmıştı.


http://www.yapi.com.tr/haberler/ken-yeang-kisa-ozgecmisi_95764.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!