Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Emeği ve Yıkım Sürecini Unutacaklar Diyenler Yanılıyor"

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi'nin Karaköy'deki binasında düzenlenen basın toplantısında biraraya gelen mimar, akademisyen, koruma uzmanları ve sanatçılar, devam eden davalara rağmen yıkılan Emek Sineması mücadelesinde gelinen son noktayı değerlendirdiler ve ileriye dönük neler yapılabileceğini tartıştılar.

"Emeği ve Yıkım Sürecini Unutacaklar Diyenler Yanılıyor"

Enis Köstepen'in moderatörlüğünü üstlendiği toplantıda, Prof. Dr. Zeynep Ahunbay, Prof. Dr. Cevat Erder, Mimarlar Odası Büyükkent Şubesi ÇED Danışma Kurulu Başkanı Mücella Yapıcı, Mimarlar Odası avukatı Can Atalay, yönetmen Erden Kıral ve Pelin Esmer ile oyuncu Ahmet Rfat Şungar konuşmacı olarak yer aldı.

Yapılan açıklamalarda, Emek Sineması'nın yaşatılması için verilen toplumsal mücadelenin, bu tür kentsel uygulamalara son verilebilmesi adına da son derece yaşamsal ve simgesel bir anlam kazandığına dikkat çekildi; bu mimarlık, kültür, tarih ve hukuk katliamına, İstanbul'u İstanbul yapan tarihi ve kültürel değerlerin meta olarak görülmesine, kamusal ve kentsel alanların iktisadi enstrümanlar olarak yerli ve uluslararası sermayenin emrine sunulması politikalarına derhal son verilmesi istendi.


Geldiğimiz nokta utanç verici

Toplantının açılış konumasını yapan ve Oda olarak yıllardır uzman görüşleri ve uluslararası bilimsel kriterler çerçevesinde bir dönüşüm ve kültür varlıklarının korunması için çaba gösterdiklerini dile getiren Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Başkanı Deniz İncedayı, her zaman başarılı olamadıklarını ve Emek Sineması örneğinin de bunlardan biri olduğunu söyledi. Emek Sineması'nın yıkımının herhangi bir binanın yıkımı olarak görülemeyeceğini kaydeden İncedayı, mücadelelerini südürmek noktasındaki kararlılıklarının altını çizdi. Emek Sineması'nda gelinen noktayı 'utanç verici' sözcükleriyle açıklayan İncedayı, ruhsat iptali için açtıkları dava sürerken binanın yıkılmasını da eleştirdi.

Bir utanç belgesi

Emek Sineması yerine yapılacak projenin uzun bir geçmişi olduğunu belirten Mücella Yapıcı da, Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü ile Kamer İnşaat Sanayi, Ticaret Ltd Şti arasında 2003 yılında yapılan 'yap-işlet-devret' sözleşmesiyle başlayan sürecin akışı hakkında bilgi verdi. 5366 sayılı yasanın proje için bir dönüm noktası olduğunu aktaran Yapıcı, avan projenin yenileme kurulundan geçirilmesinde de sahtecilik yapıldığını savundu. Yapıcı, İTÜ Döner Sermaye İşletmeleri kapsamında hazırlatılan bilirkişi raporunda imzası bulunan Prof. Dr. Kemal Kutgün Eyüpgiller'in aynı zamanda söz konusu projenin de koruma danışmanı olmasının bilimsel ve mesleki etik açısından kabul edilmeyeceğine vurgu yaparak, Oda olarak Eyüpgiller'i 'onur kurulu'na sevkettiklerin ve İTÜ'den de benzer bir yaklaşım beklediklerini açıkladı. Projenin aynen uygulanmasının planlama, mimarlık, şehircilik ve koruma açısından doğuracağı sakıncalara işaret eden Yapıcı, "Bir utanç belgesi olarak dünya mimarlık ve statik tarihine geçecektir diye umuyorum" şeklinde konuştu.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/emegi-ve-yikim-surecini-unutacaklar-diyenler-yaniliyor_108929.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!