Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Emek'e La Scala Modeli Taşınma!

Emek Sineması'nın yeni haliyle, İstiklal'in en görkemli yapısı olacağını söyleyen Mimar Fatih Kesgün: İtalya'daki La Scala Tiyatrosu gibi taşıyacağız. Mağazalar toplam alanın üçte ikisi olacak.

yapi.com.tr
Emek'e La Scala Modeli Taşınma!

İstanbul Beyoğlu İstiklal Caddesi üzerindeki Emek Sineması'nın bulunduğu 1884'te inşa edilen tarihi Serkldoryan (Cercle d'Orient) binasında yapılacak çalışmalarla ilgili tartışmalar günlerdir kamuoyunun gündeminde. Sabah Gazetesi'nin haberine göre, Grand Pera adı verilen, ancak pasaj olarak henüz bir isim belirlenmeyen, 30 bin metrekarelik binanın projesini hazırlayan Mim Yapı Mimarlık şirketinin sahibi Mimar Fatih Kesgün, tartışmaları değerlendirdi. "İş mimariden çıktı. Emek ile sermaye uzlaşmayacak noktaya geldi. Mimari bu işin bahanesi" diyen Kesgün, projeyi anlattı.

"Aynı ölçüsü ile kurulacak"

Binanın tamamlandığında İstiklal'in en özgün ve prestijli yapısı olacağını savunan Kesgün şöyle konuştu: "Seyrantepe'de özel bir laboratuvar kurduk. Emek'in parçalarını özel sökme planları ile bu laboratuvarda konservasyona tabi tutup temizliyoruz. Aynı ölçüsünde getirip salona kuracağız. Özel sandukalar içinde götürüyoruz. Emek için öngördüğümüz taşıma Türkiye'de bizim icat ettiğimiz bir yöntem değil. Almanya'da Köniskbau, İtalya'daki La Scala Tiyatrosu ve İspanya'daki Las Arenas gibi önemli örnekleri Emek için uygulayacağız. Bu yöntem sayesinde sinema varlığını sürdürecektir. Mimarlık; tartışma üzerine kurulu bir meslek. İtalya, İspanya, Almanya, Fransa'da da benzer tarihi binalarla ilgili tartışmalar oldu."

2 bin kişilik 10 sinema salonu

Fatih Kesgün, Yeşilçam Sokak'ta 1924'te 'Melek Sineması' adıyla açılan, Emek Sineması'nın da içinde bulunduğu kompleksi Kamer İnşaat'ın 1993'te SGK'dan yap-işlet-devret modeliyle 25 yıllığına kiraladığını hatırlattı. Ancak hukuki süreçler tamamlanamadığı için bugünlere gelindiğini söyleyen Kesgün, şöyle devam etti: "Emek'le ilgili 1.5 yıl çalışıp araştırma yaptık. Verilerin hepsini topladık. Eski localı haliyle 650, locaların sökülüp balkon yapılmasıyla izleyici sayısı 800 kişi yapılmış. Tarihi bina dört katlı olacak. Zemin ve birinci katta dükkânlar var. İkinci kat yeme içme, üçüncü katta ise 10 sinema salonu mevcut. Dördüncü katta ise tarihi Emek Sineması, iki salon ve fuayeler bulunacak. Yaklaşık 2 bin kişilik bir sinema salonu ortaya çıkacak. Kamuoyunda 'AVM olacak' deniliyor. AVM'lere bakın toplam metrekarenin sadece 1-2'sine denk gelir sinemalar. Bizde ise toplam alanın üçte biri." Fatih Kesgün, sinemaların popülerliğiyle birlikte cumhuriyet tarihinde ilk karaborsa sinema biletlerinin Emek'te ortaya çıktığını da sözlerine ekledi.

10 saniyede bir fotoğraflanıyor

Fatih Kesgün (sağda) 1970'deki yangında binanın tarihi birçok alanını yandığına dikkat çekerek, "Biz bu yangından kalan bölümleri ince eleyip sık dokuyarak bir bütün haline getireceğiz. Harabe haline gelmiş dokular, pervazlar, alanlar eski haline dönüşecek. Söküm işleminde 10 saniyede bir fotoğraf çekiyoruz. Küllerinden yeniden doğurup, Türkiye'ye armağan edeceğiz. Mimarlar Odası'na kimsede olmayan, bizim araştırmalarda ortaya çıkan bir bavul belgeyle kendilerine durumu anlatacağım" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/emeke-la-scala-modeli-tasinma_107186.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!