Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Emekseverler Ayaklandı, Sinema Demir Kapıyla Kapandı!

Emek Bizim İstanbul Bizim Platformu bugün Taksim’de toplanıyor. İddialara göre tarihi Emek Sineması'nın girişine, sinemayı "yeniden yapılandıran" Kamer İnşaat tarafından demir kapı takıldı.

yapi.com.tr
Emekseverler Ayaklandı, Sinema Demir Kapıyla Kapandı!

Radikal Gazetesi’nin haberine göre Emek Sineması'nın girişine "demir kapı" takıldı. 7 Nisan Pazar günü "Emek Bizim İstanbul Bizim Platformu" tarafından yapılacak eylem öncesinde, sinemanın tabelası sökülerek, demir kapı takıldı. Geçtiğimiz Pazar günü yapılan eylem sonrasında, İstanbul Film Festivali'nin "esas açılışı" yapılmış, eylemciler sinemanın kapısını aşarak içeri girmiş ve yapılan tahribatı belgelemişlerdi.Dün ise, sinemanın yıkımına karşı çıkanlar arasında olan eleştirmen Atilla Dorsay, Emek’in son halini görmek için inşaata gittiğini ve görevlilerin boğazına sarılıp kendisini yaka paça dışarı attığını belirtmişti.

Sinemaseverler yarın bir kez daha saat 16.00'da Taksim Tramvay Durağı'nda buluşarak Emek Sineması'na yürüyecek. Emek Bizim İstanbul Bizim Platformu’nun eylem çağrısı şöyle:

“31 Mart Pazar günü sokaktaki yüzlerce eylemcinin içeriye girmesini engelleyen çevik kuvvet ekibine rağmen yaklaşık 50 kişi Emek Sineması’ndaydık. Bize ait olan sinemalarımızı, sokaklarımızı, mahallelerimizi ve yaşadığımız kentleri geri almak için, ve daha önemlisi bunun mümkün olduğunu göstermek için, bizler yaklaşık üç saat boyunca Emek'teydik ve festivalin gerçek açılışını burada yaptık. Üç yıldır bizlere "Yıkmıyoruz, sökerek taşıyoruz" dediklerinde inanmadık ve Pazar günü hepimiz şahit olduk: Turkmall adlı şirketin sahibi olduğu Kamer İnşaat, Kültür ve Turizm Bakanlığı 'nın koruma kurullarının onayıyla, Beyoğlu Belediyesi’nin verdiği ruhsatla Emek’i yıkıyor, talan ediyor. Nereyi? SGK'ya, yani hepimize ait olan bir kamu mülkünü: Emek Sineması'nı. Ancak Emek Sineması her tür kötü muameleye, hoyratlığa, özensizliğe rağmen bütün ihtişamıyla hala orada ve biz bu yıkımı durdurup Emek'i geri alabiliriz... Açılışını yaptığımız gerçek film festivalinin devamında, kaldığımız yerden film seyretmeye devam etmek için 7 Nisan Pazar günü saat 16:00’da Taksim Tramvay durağında buluşup hepimize ait olan Emek Sineması’na yürüyoruz.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/emekseverler-ayaklandi-sinema-demir-kapiyla-kapandi-_107008.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!