Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Enerji Bakanı: En Önemli Eksiğimiz Nükleer Enerji

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alaboy, "Çok önemli bir eksiğimiz var; o da nükleer enerji. Nükleersiz bir Türkiye gelecekte enerjisiz bir Türkiye demektir" dedi.

yapı.com.tr/AA
Enerji Bakanı: En Önemli Eksiğimiz Nükleer Enerji

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, 8. Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'de yenilenebilir ve yerli kaynaklarla enerji çeşitliliğinin sağlanması gerektiğini belirtti. Alabyoyun, "Çok önemli bir eksiğimiz var; o da nükleer enerji. Nükleersiz bir Türkiye gelecekte enerjisiz bir Türkiye demektir. İlk nükleer santralimiz Akkuyu'da zannediyorum 2023'e kadar bir veya iki reaktör devreye alınacak" dedi.

Türkiye'nin petrol ve doğalgaz kaynakları açısından zayıf bir ülke olduğunu fakat yenilebilir ve yerli enerji kaynak potansiyelinin yüksek olduğunu ifade eden Alaboyun, Türkiye'nin hedefinin kurulu gücünü 8 yıl içinde iki katına çıkarmak olduğunu dile getirdi.

Alaboyun, bu hedeflerin gerçekleşebilmesi için yenilenebilir ve yerli kaynaklardaki potansiyelini maksimum seviyede kullanılması gerektiğini vurgulayarak, şöyle devam etti: "Enerji çeşitliliğimizde doğalgazın payı yüzde 31, bugün itibarıyla doğalgazdan elde edilen enerji toplam üretimin yüzde 48'ini oluşturuyor. Ülkemiz enerji üretiminde yüzde 48 doğalgaza, yüzde 16 kömüre bağımlıysa oturup düşünmemiz lazım. Linyite dayalı kömür santrallerini devreye sokmamız gerekiyor, çünkü bunlar yerel, bize ait, dışa bağımlılığımızı azaltacak unsurlar. Son 8 yıl içinde kömür kaynaklarımız iki katına çıktı. Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğümüz (MTA) son dönemde çok iyi çalışmalar yaptı ama MTA olarak 200 metrenin altına henüz inemedik. Bu derinliğe inebilirsek daha büyük kaynaklar elde edeceğiz."


Türkiye'nin sadece kendisi için değil, bölgedeki enerji güvenliği için de önemli bir konumda bulunduğuna ve enerjiyi barış aracı olarak kullanması gerektiğine işaret eden Alaboyun, şu ifadeleri kullandı: "Enerji çeşitliliğinde çok önemli bir eksiğimiz var o da nükleer. Nükleersiz bir Türkiye gelecekte enerjisiz bir Türkiye demektir. İlk nükleer santralimiz Akkuyu'da zannediyorum 2023'e kadar bir veya iki reaktör devreye alınacak. Türkiye'ye 8 bin 760 saat enerji lazım. Güneşle bin 800 saat, rüzgar enerjisi santralleriyle iki bin 500 saat, hidroelektrik santrallerle de 4 bin 800 saat enerji üretimi yapabiliyorsunuz. Sekiz bin 760 saatlik sürekliliği sağlayabilecek baz santrallerdir."

"Küresel ölçekte önemli bir aktör olduk"

Türkiye'nin son yıllarda enerjide bölgesel ve küresel ölçekte önemli bir aktör olma yolunda çok önemli adımlar attığını belirten Yılmaz, şöyle konuştu: "2002 yılında doğalgaz tüketimimiz sadece 17 milyar metreküp civarındaydı, bu miktarın yüzde 60’ı elektrik üretimi amacıyla kullanılıyordu. 13 yıl önce doğalgaz sadece 6 il merkezinde, sanayi ve mesken tüketimine sunulabiliyordu. Bugün doğalgaz tüketimimiz neredeyse 3 kat artarak 50 milyar metreküpe yaklaştı. Bu yıl inşallah 50 milyar metreküpü de aşacağız. Sadece dağıtım sektöründe 12 milyar liralık yatırım yapıldı. Bu başarı devlet bütçesinden tek kuruş harcanmadan, tamamıyla dağıtım şirketlerinin yatırımları ile sağlandı. Bugün 72 şehrimizde doğalgaz kullanılıyor. Yıl sonunda bu sayının 76’ya ulaşmasını bekliyoruz. Hedefimiz, tüm şehirlerimize doğalgazı ulaştırmak."

http://www.yapi.com.tr/haberler/enerji-bakani-en-onemli-eksigimiz-nukleer-enerji_137856.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-835 I

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!