Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Nükleer Santral için Zeytinlik Kanunu Bekleniyor

Enerji Bakanı Ali Rıza Alaboyun, Türkiye’de nükleer santral yapılabilmesi için Kıyı Kanunu, Elektrik Piyasası Kanunu ve Zeytinlikler Kanunu'nun çıkması gerektiğini belirtti.

yapi.com.tr
Nükleer Santral için Zeytinlik Kanunu Bekleniyor

Reuters'in haberine göre, Enerji Bakanı Ali Rıza Alaboyun, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in dün gerçekleştirdiği görüşmede Rusya'nın inşa edeceği Akkuyu Santrali'nin yapımı konusunda kararlılığın karşılıklı olarak beyan edildiğini ve santralin 2022 yılında devreye gireceğini düşündüğünü söyledi.

Yasal düzenlemeler hayata geçecek

G20 Liderler Zirvesi kapsamında bulunduğu Belek'te Reuters'ın sorularını yanıtlayan Alaboyun, görüşmede enerji konularının da gündeme geldiğini ve iki liderin nükleer santral projesi üzerindeki kararlılığını vurguladığını kaydederek, "Nükleer santral için Kıyı Kanunu, Zeytinlikler Kanunu ve Elektrik Piyasası Kanunu'nun çıkması lazım. Diğerleri komisyondan geçti ama zeytinliklerle ilgili sorun da çözülür. Bu yasal düzenlemeler yeni hükümetin kurulmasının ardından hayata geçirilecek" dedi.

'2022 yılında devreye girecek'

Türkiye ile Rusya arasında sağlanan mutabakat kapsamında Rusya, dört üniteden oluşacak toplam 4,800 MW kurulu güce sahip Akkuyu Nükleer Santralini 20 milyar dolarlık yatırımla yapacak. Proje takviminde, TAEK'ten inşaat lisansının 2015 sonunda alınması, ilk ünite inşaatının ise Ocak 2016'da başlaması ve santralin 2019 yılında devreye girmesi planlanmıştı. Ancak bu yıl Mart ayında Reuters'ta yer alan bir haberde, santralin üç yıl gecikmeli olarak 2022'de devreye gireceği yer aldı. Santralin 2022 yılında devreye gireceğini teyit eden Alaboyun, "Nükleer santralin gidişinde sıkıntı görmüyoruz. 2022'de devreye gireceğini düşünüyoruz" dedi.

"Akkuyu'da sorun yok"

Akkuyu projesinde sorun bulunmadığını, Türkiye'nin bu konuda yasal mevzuatı tamamlayacağını kaydeden Alaboyun, "Haziran'daki seçimler sonrası belirsizlik çıktığı için bu konuda gerekli çalışmaları tamamlayamadık. Yeni hükümetin kurulmasıyla yasal düzenlemeler gerçekleştirilecek" dedi. Rusya'nın Suriye'de IŞİD'e karşı hava operasyonları başlatmasının ardından, Rus savaş uçaklarının Türk hava sahasını üç kez ihlal etmesi Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin gergin bir döneme girmesine neden olmuş ve iki ülkenin gündeminde olan projelerinin etkilenebileceği dile getirilmişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/nukleer-santral-icin-zeytinlik-kanunu-bekleniyor_138154.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!