Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Enerji Tüketiminde %20'ye Kadar Tasarruf Mümkün

Türkiye Sürdürülebilirlik Akademisi Yönetim Kurulu Başkanı Bursa, "Enerji tüketiminde yüzde 10 oranında tasarruf edilebilir. Yani 250 milyar kilovat/saatten 25 milyar kilovat/saat tasarruf edebiliriz. Bu tasarrufun 2,5 milyar dolarlık değeri var" dedi.

yapi.com.tr / AA
Enerji Tüketiminde %20'ye Kadar Tasarruf Mümkün

TÜSİAD'ın kurucusu olduğu Karadeniz ve Hazar İş Dünyası Birliği (BCB) ve Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) ile birlikte düzenlediği 'Sürdürülebilir Bir Gelecek İçin Yeşil İş' konferansındaki 'Yeşil İş: Küresel ve Bölgesel Uygulamalar Paneli'nde konuşan Murat Sungur Bursa, enerji verimliliği ve enerji tasarrufunun kazanımlarını anlattı.

Türkiye'deki enerji tüketiminde yüzde 20'ye kadar tasarrufun mümkün olduğunu söyleyen Bursa, "Yüzde 20 tasarrufun biraz iddialı olduğunu varsayalım, diyelim ki yüzde 10 oranında tasarruf edilebilir. Bu, büyük olasılıkla ulaşılabilir bir oran. Yani 250 milyar kilovat/saatten 25 milyar kilovat/saat tasarruf edebiliriz. Bunun piyasa değeri, 2,5 milyar dolar. Bu tasarrufun 2,5 milyar dolarlık değeri var. Yeterli enerji verimliliği tedbirleri alınıp yüzde 10 verimlilik sağlanırsa bu rakam harcanmayacak ekonomimizden. Bu da ödediğimiz maliyetleri düşürecektir" diye konuştu.

Bursa, özel sektör ve kamu kurumları ile hane halkında enerji verimliliği duyarlılığının sağlanmasıyla önemli oranda kalkınma sağlanabileceğini de vurguladı.

"Türkiye'de jeotermal enerjinin araştırılması özel sektörün girmesi için çok pahalı bir alan"

Dünya Bankası Türkiye Sürdürülebilir Kalkınma Sektörü Lideri Stephen Karam ise sürdürülebilir enerji projelerinin finansmanında kamunun özel sektörü özendirmesi gerektiğini söyledi. Enerji hizmet şirketlerinin önünün açılması halinde enerji verimliliğini artıracak önemli projelere imza atabileceklerini belirten Karam, "Bir şirket Ankara Mamak'ta büyük bir çöplük arazisinde İsviçre teknolojisiyle önemli bir yenilenebilir enerji yatırımına imza attı. Bu yatırım belediye için de 28 milyon dolarlık bir yatırım tasarrufu kazandırmış oldu" örneğini verdi.

Türkiye'de termal enerjinin tam olarak gündeme gelmediğini dile getiren Karam, "Dünya Bankası olarak şimdi devletle bunu ele alıyoruz. 'Özel sektör şirketlerinin jeotermal enerji üretimine girmelerindeki riskleri nasıl azaltırız?' diye. Çünkü burada, Türkiye'de jeotermal enerjinin araştırılması özel sektörün girmesi için çok pahalı bir alan. Özel sektöre bu araştırmalarını yapabilmesi için riskleri azaltma açısından destek olmak istiyoruz. Türkiye'de bu alanda devlet de gayet büyük çalışmalar yapmıştır" ifadelerini de kullandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/enerji-tuketiminde-20ye-kadar-tasarruf-mumkun_118160.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!