Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Enerjide Doğalgazın Rolü Değişmeyecek

İngiltere merkezli teknik danışmanlık ve araştırma şirketi Lloyd's Register Enerji Direktörü Buchanan, "Doğalgaz, kısa ve orta vadede küresel enerji arzında önemli bir paya sahip olmaya devam edecek." dedi.

yapi.com.tr
Enerjide Doğalgazın Rolü Değişmeyecek

İngiltere merkezli teknik danışmanlık ve araştırma şirketi Lloyd's Register'ın Enerji Direktörü Alasdair Buchanan, Avrupa'da son dönemde karbon emisyonunu azaltmak için efektif adımlar atıldığını belirterek, "Doğalgaz kısa ve orta vadede küresel enerji arzında önemli bir paya sahip olmaya devam edecek. Türkiye'nin bu süreçte, karbon emisyonunu azaltmada daha temiz olan gaza yönelme şansı var. " dedi.

Buchanan, Türkiye'nin enerji piyasasını ve Avrupa'da uygulamaya geçirilen karbon emisyonunu azaltma politikasını değerlendirdi.

Doğalgazın kömürden daha az karbon salınımına sahip olduğunu ve gaz kullanımının yaygınlaştırılmasıyla kömüre olan ihtiyacın azaldığını da vurgulayan Buchanan, "Doğalgaz, kısa ve orta vadede küresel enerji arzında önemli bir paya sahip olmaya devam edecek. Gelecekte pazar payının daralması veya genişlemesi ülke politikalarına ve toplam fiyata bağlı olacak. Ancak bu bizim tamamen karbon salınımı olan yakıtları kullanmamızdan uzaklaşmamız anlamına gelmiyor. Yeni dönemde yenilenebilir enerjinin en ucuz seçenek olduğunu düşünüyorum. Ancak Rus gazına erişim Türkiye için kolay, bu dikkate alındığında Türkiye'nin karbon emisyonunu azaltmada gaza yönelme şansı var." değerlendirmesinde bulundu.

"Son gelişmeler Türkiye'ye güvenin kanıtı"

Buchanan, Türkiye'nin harika enerji kaynakları olduğunu ve diğer kaynaklara ulaşım konusunda da avantajları bulunduğunu belirterek, şu anda ülke enerjisinin büyük kısmının doğalgaz ve kömürden geldiğini hatırlattı.

Türkiye'de bulunan rüzgar ve güneş enerjisinin bölgenin en iyilerinden olduğunu dile getiren Buchanan, şunları kaydetti:

"Ne olursa olsun Türkiye için enerji güvenliği anahtar konu olmaya devam edecek. Bir bölgede enerjide kaynak çeşitliliğini arttırıp düşük karbonlu, temiz enerjinin öne çıktığı bir gelecek için uzun dönemli ve güçlü bir yenilenebilir enerji politikasına ihtiyaç var. Böyle bir politika, yatırımcılara projelerini sunması için güven verecektir. Zaten 2000'li yıllarda Türkiye'nin rüzgar endüstrisinde yaşanan gelişmeler de ülkeye duyulan güvenin kanıtı niteliğinde. Dünyada, yenilenebilir enerjiyi benimsemiş ülkeler kazandılar. Yatırım büyüyor, işler büyüyor ve ülke ekonomisi bundan faydalanıyor. Yenilenebilir enerjiye yönelenler ve bunu başaranlar endüstriye rehberlik edecek güçlü ve uzun vadeli politikalar uyguladılar. Herhangi bir sektördeki büyümenin anahtarı, yatırımcının güvenini sağlamaktan geçer, bunu başarabilmek önemli."

ETİKETLER: enerji doğalgaz
http://www.yapi.com.tr/haberler/enerjide-dogalgazin-rolu-degismeyecek_156087.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!