Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Ergene'de Önlemler İşe Yarıyor

Arıtma için 219,5 milyon lira harcananan ve OSB çıkışlarına izleme istasyonu kurulan Ergene'de çalışmalar meyvelerini vermeye başladı; nehirde oksijen miktarı yükseliyor.

yapi.com.tr
1 Ergene'de Önlemler İşe Yarıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ergene Havzası’ndaki çevre sorununa çözüm bulmak için 2 binden fazla sanayi tesisi bulunan bölgeyi son 2 yılda yakın markaja aldı. Çorlu Deri OSB ve Çerkezköy OSB arıtma tesislerinin çıkışlarına sürekli izleme istasyonları kurularak, kirlilik seviyeleri anlık olarak izlemeye alındı. Gece de yapılan denetimlerde, bakanlık 2013 yılında Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli illerinde toplam 2 bin 576 çevre denetimi gerçekleştirdi. Havzada bulunan 21 adet hazır beton santralına da 98 denetim yapıldı. Çevre kirliliğine neden olduğu tespit edilen kuruluş ve işletmelere 2013 yılında toplam 7 milyon 364 bin TL idari para cezası uygulandı.

Radikal Gazetesi'nden Tarık Işık'ın haberine göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ilgili kuruluşu olan İlbank, 2013 yılında banka yatırım programı kapsamında yüzde 50’si hibe, yüzde 50’si de kredi olmak üzere toplamda 219 milyon 583 bin TL yatırım gerçekleştirdi. Kırklareli ve Tekirdağ’a katı atık tesisi, Lüleburgaz’a ise atık su tesisi kuruluyor. 14.5 milyon euro bütçesi olan proje 140 bin vatandaşa hizmet sağlayacak. Proje kapsamında inşaatlar tamamlanırken Kavak Deresi’nin rehabilitasyonu da bitti.

Ergene Nehri su kalitesi izleme noktalarından İnanlı Köyü’nde 2007 yılında kimyasal oksijen ihtiyacı değeri 683 iken 2013 yılında aynı noktada 149 olarak ölçüldü. 53 belediyenin bulunduğu ve 1 milyon 150 bin kişinin yaşadığı Ergene Havzası’nda 2013’ün ilk 10 ayında 15 bin 223 ton ambalaj atığı çöpe karışmadan kaynağında ayrı toplanarak ekonomiye kazandırıldı.

Rehabilitasyon kapsamında Tekirdağ Entregre Katı Atık Yönetimi Projesi hayata geçirildi. 24 milyon euroluk proje 450 bin kişiye hizmet edecek ve Ağustos 2014’de tamamlanacak. Kırklareli Entegre Katı Atık Yönetimi Projesi ile de düzensiz depolama sahaları rehabilite edilecek. 18 milyon euroluk bu proje de Ağustos 2014’te bitecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ergenede-onlemler-ise-yariyor_114682.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • OSB arıtma tesisleri çıkışına izleme istasyonları kurulması doğru ancak OSB dışında da birçok (çoğunluğu hala ruhsatsız) işletme mevcut olduğu dikkate alındığında bu uygulama sorunların çözümü noktasında yetersiz kalmaktadır. Dahası sadece Ergene Nehri'ni değil tüm havzayı bütüncül ekosistem anlayışıyla ele almak gerekir ki bu durumda tarım alanlarının katı atık yakma tesisi, taş/maden ocağı, çimento fabrikası, termik/nükleer santral vb. projeler yoluyla amaç dışı kullanımının da önüne geçilmesi gerekmektedir. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!