Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

Yıkılma Tehlikesi Bulunan Tarihi Binalar Restore Edilecek!

Kırklareli'de Osmanlı, Bulgar ve Rum mimarlarca inşa edilen ve çevresel faktörler nedeniyle yıkılma tehlikesi bulunan tarihi binalar onarılacak.

yapi.com.tr/AA
Yıkılma Tehlikesi Bulunan Tarihi Binalar Restore Edilecek!

Kırklareli'de Osmanlı, Bulgar ve Rum mimarlarca inşa edilen ve çevresel faktörler nedeniyle yıkılma tehlikesi bulunan tarihi binalar restore edilecek.

İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Fikret Macit, yaptığı açıklamada, Kırklareli'nin ilk yerleşim yerlerinden Yayla ve Kocahıdır mahalleleri ile Demirköy ilçesine bağlı Kıyıköy beldesinin, tescilli taşınmaz kültür varlıkları bakımından oldukça zengin olduğunu söyledi.

Yayla Mahallesi'nde Osmanlı ve Rum, Kocahıdır Mahallesi ile Kıyıköy beldesinde ise Bulgar mimarlarınca 1890-1910 yıllarında inşa edilen tescilli 182 tarihi bina olduğunu belirten Macit, son 3 yılda 14 binanın müdahale edilemeden yıkıldığını ifade etti.

Macit, binaların çevresel faktörler nedeniyle yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu dile getirerek, "Tarihi 152 binaya 5 yıl içerisinde güçlendirme veya restorasyon yapılmazsa 84'ü her an yıkılabilir vaziyette. Son 3 yıl içerisinde bu binaların kurtarılması amacıyla proje başlattık. Bu proje kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın sağladığı hibe desteğiyle 52 binanın restorasyon projelerini hazırladık. Bunlardan 17'sinde uygulama yaptık" diye konuştu.

Tescilli binalara yeteri kadar müdahale edemediklerini anlatan Macit, şunları kaydetti:

"Taşınmazların korunmasına ve projelendirilmesine ilişkin yaşadığımız en büyük sıkıntılardan biri taşınmazların mülk sahipleridir. Mülk sahipleri vefat etmiş, varisleri kalmış binalar ya da çok sayılı varislerden başvuru almakta zorlanıyoruz... Onların hissedarlarına ulaşmada büyük problemler yaşıyoruz. Ulaşabildiklerimizin başvurularını alarak projelendiriyor ve bir sonraki yıl uygulamaya geçiriyoruz."

"Kamuoyunun daha duyarlı olması gerekiyor"

Macit, bu yıl 10 taşınmaz için bakanlıktan uygulama için yüzde 100 hibe desteği aldıklarını aktararak, "Bu yapı sahipleriyle sözleşmeler imzaladık. Biri Koyunbaba Kilisesi, 3'ü il merkezinde biri Vize ilçesi ve 5'i de Kıyıköy beldesinde olmak üzere 10 binada bu yıl uygulama yapacağız. Kamuoyunun biraz daha duyarlı olması gerekiyor. Trakya Kalkınma Ajansı'nın destekleri, Sınır Ötesi İş Birliği Projeleri kapsamındaki ve bakanlığımızın verdiği hibe destekleri kullanılmalıdır. Bu tür destekler kullanıldığı takdirde kültür mirasının korunması daha da kolaylaşacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

Vize ilçesinde ve Kıyıköy beldesinde ahşap ve kagir tipi binaların bulunduğunu ifade eden Macit, bunların Bulgar mimarlarca inşa edildiğini kaydetti.

Kıyıköy beldesinde sur içindeki 5 tarihi binaya öncelik vereceklerini aktaran Macit, bu binaları restore ederek turizm amaçlı kullanmayı planladıklarını sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yikilma-tehlikesi-bulunan-tarihi-binalar-restore-edilecek_119947.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!