Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

EXPO için Anıt Ağaçlar Sökülecek!

Expo 2016 Antalya için, kentin bazı ormanları ile Isparta ve İzmir'den çınar, harnup, ardıç, zeytin gibi yüzyıllık anıt ağaçlar, köklerinden sökülerek nakledilecek.

yapi.com.tr
EXPO için Anıt Ağaçlar Sökülecek!

Akşam'ın haberine göre, Antalya'da 2016 yılında Türkiye'de ilki düzenlenecek Expo için kentin ilçeleri ve çeşitli illerde yapılan incelemeler sonunda, transplantasyonu yapılacak anıt ağaçlar belirlendi. Aksu İlçesi Solak Köyü'ndeki 110 hektarlık alanda 'Çiçek ve Çocuk' temasıyla gerçekleştirilecek botanik dalındaki Expo 2016 Antalya'da, 96 tür ağaç ve ağaççık, 82 tür çalı, 30 tür mevsimlik bitki, 41 tür geofit, 76 tür tıbbi ve aromatik bitki, 45 tür meyve, 32 tür yer örtücüler, 82 tür sucul bitkiler ve 82 tür de kaktüsler olmak üzere toplam 566 tür bitki kullanılacak.

23 asırlık anıt ağaç sökülecek!

Belirlenen bu bitkiler dışında anıt ve görsel nitelikleri bulunan asırlık ve devasa ağaçlar da çeşitli ormanlardan alana nakil edilecekler. Expo 2016 Antalya ekibinin Orman Bölge Müdürlüğü'nün de desteğiyle yürüttüğü inceleme çalışmaları tamamlandı. Türkiye'nin çeşitli illeri ve Antalya'nın ormanlarında yapılan araştırmalar sonunda, anıt ağaç olarak 4 adet çınar, 4 adet ardıç, 5 adet harnup ve 10 adet de zeytin belirlendi. Taşınmasına karar verilen ağaçlarda transplantasyon, toprak özelliği, alana uzaklık ve yol güzergahı gibi kriterler ele alındı.

 Çınarlar Eğirdir'den

Expo fuar alanına 80 kilometre uzaklıktaki Isparta'nın Eğirdir İlçesi'ne bağlı Aşağı Gökdere Köyü'nden 3 adet asırlık çınar ağacı ve 20 kilometre mesafedeki Aksu Madenler köprüsü mevkiinden de 1 adet asırlık çınar ağacı alana nakledilecek. Alana 95 kilometre mesafedeki Korkuteli yolu üzerindeki Yukarı Karaman Köyü'nden 3 adet ve 145 kilometre mesafedeki Elmalı'dan 1 olmak üzere toplam 4 asırlık ardıç transplantasyonu yapılacak. Alana 30 kilometre mesafedeki Yeşil Karaman Köyü'nden 4 adet, Topallı yolundan da 1 adet olmak üzere toplam 5 adet harnup ağacı taşınacak.

Zeytinler İzmir'den

Expo alanına anıtsal niteliği olan 10 adet en az 1000 yaşında bonzai zeytin ağacı ise İzmir'in Ödemiş ve Bayındır ilçelerinden getirilecek. Nakledilecek her zeytin ağacının, sökümden itibaren 36 saat içinde yeni yerine taşınmış olması gerekiyor. Transplantasyon Kasım-Şubat arası gerçekleşecek. Anıt ağaçların yanı sıra, Akseki'den karaçam ve andız, Alanya-Kızılot yolu üzerinden kızılçam, Elmalı'dan kaya üzerinde karaçam gibi toplamda 17 tane de görsel özelliği olan asırlık ağaçlar alana aynı yöntemlerle taşınacak.

24 saat süre

Asırlık ağaçların köklerinden sökülerek Expo alanına taşınma işlemlerinin 24 saat içinde tamamlanması gerekiyor. Budama işlemlerine de maruz kalacak devasa ağaçlar, tırlarla alana getirilecek. Ağaçların sökümü sırasında kök toprakları da korunacak ve transplantasyon işlemi en uygun dönem olan Kasım-Şubat ayları arasında yapılacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/expo-icin-anit-agaclar-sokulecek_110986.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!