Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İşte Erdoğan'ın O Ağaçları

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın resmi verileri, tartışmalara neden olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Gezi Parkı eylemleri sırasında diktiklerini açıkladıkları “10 yılda 2.8 milyar ağacın” niteliğini gözler önüne serdi.

yapı.com.tr
İşte Erdoğan'ın O Ağaçları

Cumhuriyet Gazetesi'nden Mahmut Lıcalı'nın haberine göre, Orman Bakanlığı’nın verilerine göre 10 yılda “üretilen fidan” sayısı 2 milyar 711 milyon olurken, söz konusu fidanların yüzde 90’ının ise 2 yaşın altında olduğu belirlendi. Buna göre Erdoğan’ın diktiği ağaçların yüzde 90’ı 50 santimetreyi geçmeyen küçük fidanlardan oluşuyor.

Erdoğan’ın Gezi Parkı eylemlerinde çevreci tepkilere karşı yaptığı “10 yılda 2.8 milyar ağaç diktik” açıklamasının abartılı olduğunu, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın verileri ortaya koydu. MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri’nin soru önergesini yanıtlayan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye genelinde 2003-2013 yılları arasında yapılan ağaçlandırma faaliyetlerine ilişkin resmi verileri açıkladı.

Orman Bakanlığı’nın verilerine göre, 2003-Haziran 2013 itibarıyla yaklaşık 2 milyar 800 milyon adet fidan üretimi yapıldı. Verilere göre söz konusu fidanların yüzde 90 oranına denk gelen 2 milyar 441 milyon adetini 2 yaşına kadar olan küçük fidanlar oluştururken, 2-4 yaş aralığındaki fidan sayısı 190 milyon, 5 yaş üstü fidan sayısı ise 81 milyon adet olarak belirlendi. Söz konusu fidanların yüzde 80’i 2008-2012 yılları arasındaki 5 yıllık dönem içerisinde dikildi.

Türkiye’nin dört bir yanında özellikle ağustos ayı içerisinde günler süren orman yangınları gündeme gelirken, AKP’nin iktidarda olduğu dönemde 2002 -2013 arasında toplam 23 bin orman yangını yaşandı. Söz konusu yangınlarda 95 bin 455 hektar ormanlık alan zarar gördü.

AKP’nin iktidarda olduğu dönemde 28 bin 583 hektar ormanlık alanda ise madencilik faaliyetleri için izin verildi. Buna göre hem orman yangınları hem de madencilik faaliyetlerinde zarar gören ormanlık alanların toplamı 124 bin 38 hektar olarak hesaplandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/iste-erdoganin-o-agaclari_111605.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!