Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Galata Kulesi’ndeki Alçı Rölyefe Ne Oldu?

Galata Kulesi’ndeki skandal restorasyonun ardından kulenin içinden çekilen bir görüntüde, giriş katında yer alan Türkiye heykel sanatının en önemli temsilcilerinden Tankut Öktem ve Haluk Tezonar tarafından yapılan alçı panonun yerinde olmadığı görünüyor.

yapi.com.tr
Galata Kulesi’ndeki Alçı Rölyefe Ne Oldu?

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, işletmesini İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden (İBB) alarak kendi bünyesine geçirdiği Galata Kulesi’ndeki restorasyon skandalının ardından kulenin içerisinden çekilen görüntüler dikkat çekti. Görüntülerde, asansörlerin bulunduğu giriş katında yer alan Türkiye heykel sanatının en önemli temsilcilerinden Tankut Öktem ve Haluk Tezonar'a ait alçı panonun yerinde olmadığı gözüküyor. Alçı panonun neden kaldırıldığı ise henüz bilinmiyor.

BirGün’den Uğur Şahin’in haberine göre; alçı pano, Osmanlı minyatür geleneğinin en önemli temsilcilerinden olan Matrakçı Nasuh tarafından Kanuni Sultan Süleyman'ın 1534-35 tarihli Irak Seferi'ne atfen hazırlanan “Menazil-i Seferi Irakeyn” isimli minyatür albümünde bulunan İstanbul sahnesindeki Galata bölgesinin rölyef olarak tasviri. Tankut Öktem ve Haluk Tezonar tarafından yapılan eser, güzel sanatlar ve gelenek arasındaki ilişkiye dair önemli üretimlerden biri olarak değerlendiriliyor.

16.yüzyıla ait bir minyatürün 20. yüzyıl ortalarında tekrar yorumlanması olarak tarif edilen alçı rölyef, belgelenerek mi söküldü? Şu an ne durumda? Belgelenerek söküldüyse tekrar yerine yerleştirilecek mi gibi sorular şu an yanıtsız.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/galata-kulesindeki-alci-rolyefe-ne-oldu_181443.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!