Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

'Galataport Süreci Derhal Durdurulmalı'

Meslek odaları, Galataport süreci ile ilgili ortak bir açıklama yayınladı.

yapi.com.tr
'Galataport Süreci Derhal Durdurulmalı'

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi ve İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi ortak bir basın açıklaması yaparak "Galataport’ta yürütmenin durdurulması kararı bir kez daha ifade edildi" dediler. DHA'nın haberine göre, yapılan açıklamada sorumlu idarenin kamuoyunu yanlış yönlendirmeye sebebiyet verecek ve yargıyı baskı altına almaya yönelik açıklamalardan vazgeçmesi gerektiği belirtilerek şu görüşlere yer verildi:

"Kamuoyunda “Galataport” olarak bilinen Salıpazarı Kruvaziyer Liman Alanı’na ilişkin, Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından Şubat 2013 tarihinde hazırlanan “Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı” ile “Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı”nın yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Danıştay 6.Dairesi’nde, TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi ve İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi tarafından dava açılmıştı.

Onaylanan imar planları ile getirilen yeni koşullarda İstanbul metropolü içinde büyük bir öneme sahip olan Beyoğlu Kentsel Sit Alanı ile söz konusu planlama alanı içinde bir bütünlük sağlanamayacağı, mevcut alanın yolcu gemisi karşılayan bir liman olmasının ötesine geçerek konaklama tesisleri, ofisler, alış-veriş merkezleri gibi fonksiyonların getirilmesi ile insan, araç ve yapı yoğunluğu bölgenin kaldıramayacağı değerlere ulaşacağı gerekçeleriyle açılan davada Danıştay 6. Dairesi 23 Eylül 2013 tarihli kararında yürütmenin durdurulması talebini reddetmişti.

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’na yaptığımız itiraz, Kurulun 17 Nisan 2014 tarih ve 2013/894 sayılı kararı ile kabul edilmiş ve davacı Odalarca Danıştay 6. Dairesi’nin kararının kaldırılmasına ve anılan işlemin yürütmesinin durdurulmasına ilişkin verdiği bu karar 13.10.2014 tarihinde kamuoyuna açıklanmıştır.

Bunun üzerine Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından 15. Ekim 2014 tarihinde bir basın açıklaması yapılarak Salıpazarı Kruvaziyer Liman Sahası’na ilişkin imar planlarının yürütmesinin durdurulmasına dair bir karar verilmediği iddia edilmiş, Odalarımız yüksek yargı kararını kamuoyunu yanlış yönlendirmeye sebebiyet verecek şekilde yorumlamakla itham edilmişti.

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun aldığı karar üzerine Danıştay Altıncı Daire tarafından verilen 14.10.2014 tarih ve 2013/821 sayılı karar ile Galataport’ta yürütmenin durduğu bir kez daha açıkça ifade edilmiştir. “Galataport” olarak adlandırılan tüm planlama süreçleriyle birlikte ÇED sürecine ilişkin olarak da yapılan tüm işlem ve eylemler derhal durdurularak kamunun zarara uğratılmasının önüne geçilmeli, sorumlu idare kamuoyunu yanlış yönlendirmeye sebebiyet verecek ve yargıyı baskı altına almaya yönelik açıklamalardan vazgeçmelidir.

Aşağıda imzası bulunan Meslek Odaları olarak kentimizde kamu adına yürüttüğümüz hukuk mücadelesini üzerimizdeki tüm baskılara rağmen sürdüreceğimizi, kent suçlarının takipçisi olmaya devam edeceğimizi bir kez daha hatırlatır, kamuoyunun bilgisine saygılarımızla sunarız"

http://www.yapi.com.tr/haberler/galataport-sureci-derhal-durdurulmali_126752.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!