Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

“Gökdelen Olmadan Nasıl Dönüşüm Olacak?”

GYODER ve Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Bakan Erdoğan Bayraktar’ın yüksek katlı bina istemiyoruz açıklamasını yorumladı. Torun, “Yatay büyüme isteniyor ama bu şekilde hem vatandaşa ev, hem müteahhide kar nasıl sağlanacak” dedi.

1 “Gökdelen Olmadan Nasıl Dönüşüm Olacak?”

Kentsel dönüşümle ilgili çalışmalar başladı. Ancak 6,5 milyon konutun yenilenmesi beklenen proje kapsamında özel sektör hala geri planda. Kamu eliyle başlanan yıkımlarda yapılan açıklamalar ise dönüşümde yatay büyümenin ön plana çıkacağı yönünde. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, gökdelen istemediklerini, insan ölçeğinde konut projelerine öncelik vereceklerini açıkladı. Yapılan açıklamayı değerlendiren Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) ve Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, “ Yatay dönüşümden bahsediliyor ama bu nasıl olacak. Geçtiğimi günlerde Gaziosmanpaşa’da yapılan yıkımlarda konutları gördük. Az katlı binalarla hem vatandaşa konut verip hem de müteahhidin kar yapması nasıl sağlanacak?” dedi.

“Nasıl rant elde ederim diyorlar”

Kentsel dönüşümün tamamen kamu eliyle yapılmasının mümkün olmadığını belirten Torun, özel sektörün işin içinde olması gerektiğini söyledi. Torun, kamunun yol gösterici rol üstlenmesi gerektiğini dile getirdi.Kentsel dönüşüm kapsamındaki bölgelerde yaşayan vatandaşın beklenti problemi olduğunu söyleyen Torun, “ İnsanlar ben daha sağlıklı konutlarda nasıl yaşarım demek yerine ben nasıl rant elde ederim diyor. Dönüşümde beklenti ve gerçekler örtüşmüyor” dedi.

 "GYO’ların iskontosu düşürülsün"

Yabancıların Türk gayrimenkul piyasasında borsadaki gayrimenkulle de yakından ilgilendiğini belirten Torun, “ Türkiye’ye gelecek ciddi bir nakit var. Kıbrıs Rum kesiminde mevduatlara uygulanan kesinti nedeniyle Türkiye’ye ilgi ve talep artacak. Ortadoğu pazarı da Türkiye’yi güvenli liman olarak görmeye devam edecek. Bu dönem döviz ve altının pabucu dama atıldı. Yeni trend borsa oldu” diye konuştu. Torun, döviz girdisi için GYO’ların büyük önem taşıdığını, bu nedenle GYO’ların önünü açacak düzenlemeler yapılması gerektiğini söyledi. Torun, GYO’larda yüzde 40’ın üzerinde iskonto uygulandığını, bu rakamın yüzde 10-15’lere çekilmesi gerektiğini dile getirdi.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/gokdelen-olmadan-nasil-donusum-olacak_107453.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • "Gökdelen Olmadan Nasıl Dönüşüm Olacak?” Olur... Olur da burada Başbakan ve Bakan'ın söylediği ile GYO Başkanı'nın söylediği farklı şeyler. Bakan yeni yerleşim alanlarında çok katlı, gökdelen yapmayacağız diyor. Mevcut riskli alanlarda ve ilân edilecek yerlerde ister istemez sorunun çözülmesi için çok katlı binalar da olacak, gerekiyorsa gökdelende. Önemli olan, yıkılıp, yeniden yapılacak alanlarda yeni plan çözümlerinin orada yaşayacakları mutlu etmesi, huzur ve güvenli, mühendislik hizmeti almış, deprem ve afet riski korkusu yaşamadan, çevre sorunları yaşatmayan sağlıklı alanlarda yaşam sürülmesidir. RANT meselesine gelince... Kentsel Dönüşümde işin doğasında rant olacaktır. Önemli olan bu rantın nasıl paylaşılacağıdır. Üç önemli aktör var. Birincisi malın sahibi, ikincisi ruhsatı verecek olan idare ve üçüncüsü de imalatı, uygulamayı yapacak olan müteahhit. Rant üç önemli aktörü ve diğer aktörleri de memnun edecek şekilde ve makul düzeylerde paylaşılmalıdır. Bahtiyar Çetinbaş-İnşaat Mühendisi YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!