Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

GYO’lara KDV Yüzde 1 Olsun!

Nurol GYO Genel Müdürü Musa Aykaç, GYO’ların kurumlar vergisi muafiyetinin kaldırılması konusunu değerlendirdi. Aykaç, “Kurumlar vergisi bir yana GYO’lara başka muafiyetler de tanınmalı. Mesela ne üretirse üretsin GYO’ların KDV’si yüzde 1 olmalı” dedi.

GYO’lara KDV Yüzde 1 Olsun!

Nurol Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) Genel Müdürü Musa Aykaç, GYO’larda kurumlar vergisi muafiyetinin mutlaka korunması gerektiğini söyledi ve ekledi: “ Sektörün ıslah edilmesinde en önemli etken GYO’lar. Bu nedenle GYO’larda kurumlar vergisi muafiyeti kaldırılmamalı ve ek haklar getirilmeli. Yoksa şeffaf olup halka açılmanın anlamı kalmaz” dedi. Aykaç, GYO’larda KDV oranın yüzde 1 olması gerektiğini söyledi.

Ortadoğu projeyi satmak, Avrupa birlikte yapmak istiyor

Fransa’da gerçekleştirilen ve Türkiye’nin onur konuğu olarak katıldığı MIPIM fuarında yabancı şirketlerle görüştüklerini söyleyen Aykaç, ” Ortadoğulu şirketler bizim projelerimizi ülkelerinde satmak istiyor. Batı’dan gelen istekse yeni bir projeye birlikte başlamak yönünde. Her iki konuda görüştüğümüz birkaç grup var” dedi. Mütekabiliyet esasının kaldırılmasına rağmen etkisinin henüz görülmediğini belirten Aykaç, “ Biz bu alanda 10 milyar dolar potansiyel görüyoruz. Oturma izni konusu da netleşince ciddi alımlar başlayacak” diye konuştu.

Konut kredisinde faizler yüzde 0.60’lara inebilir

Musa Aykaç, gayrimenkul sektörünün bir önceki yıla göre 2012’de iyi bir yıl yaşadığını, bu yıl ise sektörde yüzde 5 – 6 oranında büyüme beklediklerini söyledi. Bir süredir devam eden konut kredilerindeki gevşemenin de piyasalara olumlu yansıdığını kaydeden Musa Aykaç, yüzde 0,70’lerde seyreden kredi faizlerinin yakın bir gelecekte yüzde 0,60’lara kadar inmesinin beklendiğini ifade etti. Faizlerdeki bu düşüşün gayrimenkul talebine yansıyacağına, yabancılara konut satışı ve kentsel dönüşümün de sektörde ek bir talep yaratacağına işaret eden Musa Aykaç, “DPT ve GYODER verilerine göre İstanbul’da 2015 yılına kadar yıllık konut ihtiyacının ortalama 250 bin adet olması bekleniyor. Bu talebin 180 bininin piyasa koşullarında, 70 binin ise kamu ve kamu-özel ortaklıkları ile karşılanması planlanıyor” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gyolara-kdv-yuzde-1-olsun_106527.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!