Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Yeşil Binalarda En Önemli Maliyet Lokasyon

"Yeşil binaların maliyeti, uzmanlarınca incelenmesi gereken detaylı bir konu" diyen Altensis kurucularından yeşil bina uzmanı Emre Ilıcalı, genelde firmalarda bu konularda yapılan araştırma ve çalışmaların ya internetten alınan basit ve sağlam dayanağı olmayan bilgilerden ya da yüzeysel çalışmalardan ibaret olduğunu söyledi.

yapi.com.tr
Yeşil Binalarda En Önemli Maliyet Lokasyon

Artan yeşil bina uygulamalarının, bu binaların maliyetleri ve yatırımın geri dönüşleri konusunda soru işaretlerini de beraberinde getirdiğine dikkat çeken Emre Ilıcalı, şöyle konuştu:

"Yurtiçi ve yurtdışında tamamladığımız 25 i aşkın LEED ve BREEAM projesi ve devam eden 30 dan fazla projemizde edindiğimiz tecrübeye göre, yeşil binaların maliyeti birkaç parametreye bağlı olarak değişiyor. Yeşil bina maliyetleri, tamamen ilgili projenin yeri, ekipleri, hedefi, yapılması düşünülen uygulamalara gore çok farklılıklar göstermektedir".

Ilıcalı'nın verdiği bilgilere göre, yeşil bina uygulamalarında maliyeti etkileyen başlıca unsurlar şöyle:
 
1. Erken Karar Verilmeli: Yeşil bina sertifikasyonu alınıp alınmayacağı ve seviyesi projenin mümkün olduğunca başında belirlenmelidir. Özellikle ülkemizde yaygın olan “Proje bir başlasın da gerisine sonra bakarız” yaklaşımı  yurtdışında denetlenen yeşil bina değerlendirme sistemleri sözkonusu olduğunda pek sağlıklı değildir. Maliyet ve süreci etkileyebilir.

2. Sertifika Seviyesi: Projenin hedeflediği sertifika seviyesi ve bunu sağlamak için yapılması gerekenler maliyetlere etki edebilecek faktörlerdir. Her proje hedeflediği seviyeyi iyi etüd etmeli, yapılması gerekenlere proje sürecinin başında karar verilmelidir.

3. Bina lokasyonu: Yeşil binaların en önemli kriterlerinden birisi lokasyon ve bunun getirdiği avantajlardır. Genelde proje lokasyonu seçimi çok önceden belli olduğu için, aslında yeşil bina sertifikasyon sürecindeki birçok puanın akıbeti belirlenmiş olur. Özellikle şehir merkezlerine, toplu taşımaya yakın, altyapısı hazır araziler bu konuda daha avantajlıdır.

4. Tecrübeli Tasarım ve Uygulama Ekipleri: Projede seçilecek tasarım ekipleri, uygulamaları  kontrol edecek müşavir firma ve de uygulayıcı yüklenici/alt yüklenicilerin bu konudaki tecrübeleri olası ek maliyetleri en aza indirecek önemli faktörlerdendir.

5. Yeşil Bina Uzmanı: Özellikle yeşil bina sertifikasyonunda, bu konuda  uzman kişilerin  proje ekibinde yer alması sahip oldukları tecrübeyle olası sorunları ve buna bağlı olarak maliyetleri etkilemesi adına önemlidir. Oysa, günümüzde birkaç sınava girip bir yetki belgesi almış herkes bu konuda danışmanlık yapabilmektedir.  Projenin bulunduğu ülkenin dinamiklerine hakim olmayan, saha tecrübesi olmayan, daha önce benzer bir proje tamamlamamış  bir “yeşil bina uzmanı” proje ekiplerine yanlış veya eksik  yönlendirme yaparak ek maliyet yaratabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yesil-binalarda-en-onemli-maliyet-lokasyon_103200.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!