Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

'Yeşil Bina' Sertifikası Alan İlk Türk Bankası İş Bankası

Türkiye İş Bankası'nın İstanbul Levent'te bulunan genel müdürlük binası, Çevresel Değerlendirme Metodu'nun (BREEAM) mevcut binalar için verilen 'BREEAM In-Use' sertifikasını 'Çok İyi' dereceyle almaya hak kazandı.

yapi.com.tr / AA
'Yeşil Bina' Sertifikası Alan İlk Türk Bankası İş Bankası

Sertifika sürecinde, 'bina' ve 'bina yönetimi' olmak üzere iki ayrı başlık altında performans tespiti yapılıyor. Enerji, su, malzeme, atıklar, kirlilik, ulaşım, arazi kullanımı, bina yönetimi ve sağlık başlıklarında yapılan değerlendirmelerle verilen 'BREEAM In-Use' sertifikası, yeşil bina ve çevre uyumu konusunda uluslararası bir standart olarak kabul ediliyor.

İş Bankası 'yeşil bina' sertifikası için çalışmalara 2013 yılında başladı. Binada mevcut durum incelenerek, iyileştirilebilecek alanlar tespit edildi. Eğitim, uyarı etiketleri, atık takibi, konfor anketi gibi çalışmaların yanısıra ekolojik rapor ve sel riski raporu hazırlandı. Süreç sonunda bir yıldan kısa bir sürede İş Bankası, hem 'bina' hem de 'bina yönetimi' alanlarında 'çok iyi' derece ile sertifika aldı.

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Levent Korba, bu değerlendirme ile Banka'nın 'yeşil bina' sertifikası alan ilk Türk bankası olduğunu dile getirdi. Korba, 'yeşil bina' tanımının, yapı sektöründe doğaya saygılı, ekolojik, konforlu ve enerji tüketimini azaltan binaları tanımlamak için kullanıldığını kaydederek, "Türkiye'de bu sertifikayı alan ilk banka olmaktan büyük gurur duyuyoruz" ifadesini kullandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yesil-bina-sertifikasi-alan-ilk-turk-bankasi-is-bankasi_116225.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!