Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Altın Madenciliği Ekosistemi Yok Edecek

Bilirkişilerden, Çanakkale’de yapılması planlanan maden ocağına ilişkin çarpıcı rapor: Orman ve tarım arazileri üzerinde kurulması planlanan maden ocağı hayata geçerse ekosistem tahrip edilecek, yeraltı ve yerüstü su kaynakları risk altına girecek.

yapi.com.tr
Altın Madenciliği Ekosistemi Yok Edecek

Çanakkale’de yapılması planlanan maden ocağına ilişkin verilen çevresel etki değerlendirme (ÇED) olumlu kararını yurttaşların yargıya taşıması üzerine bölgede bilirkişi incelemesi yapıldı. Bilirkişiler, yaptıkları inceleme sonucunda hazırladıkları raporda, projenin bölgeye vereceği ekolojik yıkıma dikkat çekti.

BirGün’den Yaren Çolak’ın haberine göre; Çanakkale Serçiler ve Terziler mevkiinde yapılması planlanan altın-gümüş maden ocağına ilişkin 2017 yılında ÇED olumlu kararı verildi. Projeye karşı çıkan İDA Dayanışma Derneği üyeleri kararı yargıya taşıdı.

Çanakkale İdare Mahkemesi’nde açılan dava sonucunda bilirkişi heyeti atanmasına karar verildi. Bölgede incelemeler yapan bilirkişi heyeti, projenin çevreye vereceği zarara ilişkin rapor hazırladı.

Baraj tehlike altında
Heyet tarafından hazırlanan raporda, projenin Atikhisar Barajı’nın uzun mesafeli koruma alanının içinde olduğuna dikkat çekildi ve barajın Çanakkale için hayati öneme sahip olduğu vurgulandı. Raporda, barajın Çanakkale’nin sadece içme suyunu temin etmediği, aynı zamanda sulama ve taşkından korunma amacıyla yapıldığı da belirtildi.

Çevresel etki göz ardı edilmiş
Projenin yaklaşık 50,29 hektarlık bir alanda kurulacağı ve bu alanın yaklaşık 42,81 hektarının orman, 7,48’inin ise tarım arazisi olduğu belirtilen raporda, maden ocağının ekosisteme zarar vereceği kaydedildi. Heyet, fayda-maliyet analizinin yalnızca maddi olarak hesaplandığını ve çevresel etkilerin göz ardı edildiğini aktardı.

Öte yandan raporda, madenin açık işletme yöntemiyle işletilmesi halinde yeraltı ve yerüstü sularının kirliliğine neden olabileceği belirtilerek yeraltı işletme yöntemi uygulanması gerektiği belirtildi. Su Kirliliğinin Kontrol Yönetmeliği’ne göre bu tür bir madene ÇED olumlu kararı verilmesinin hata olduğunu vurgulayan heyet, kararın iptali yönünde görüş bildirdi.

ÇED olumlu kararına karşı açılan dava sürerken şirketin, kapasite artırımı başvurusu yapması da dikkat çekti.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/altin-madenciligi-ekosistemi-yok-edecek_183079.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!