Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Her Eve Bir santral

BEDAŞ Genel Müdürü Murat Yiğit, henüz taslak halindeki yeni düzenlemeye göre güneş panelleri ile isteyen herkesin elektrik üreticisi olmasının yolunun açıldığına işaret ederek, “Tüketici konumundaki birçok abone 5-10 yıl sonra üretici olarak sistemde yer alıyor olacak. Böyle bir dönüşüm yaşanacak, biz de hazırlanıyoruz” diyor.

yapi.com.tr
Her Eve Bir santral

Yaklaşık 10 milyon nüfusa sahip İstanbul Avrupa Yakası’nda 4.8 milyon aboneye hizmet veren Boğaziçi Elektrik Dağıtım AŞ’nin (BEDAŞ) Genel Müdürü Murat Yiğit, önümüzdeki yıllarda elektrik dağıtım sektörünü bir dönüşüm beklediğini ifade ediyor.

Hürriyet'ten Merve Erdil'in haberine göre, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK), küçük üreticilerin de çatılarına panel kurarak kendi elektriğini üretebilmesi ve ihtiyaç fazlasını şebekeye vererek para kazanmasının önünü açan düzenlemeyi çıkarmaya hazırlandığını söyleyen Murat Yiğit, “Evlerin, apartmanların çatılarına kurulacak güneş panelleri ile herkesin elektrik üreticisi olmasının yolu açılıyor. Bir beş yıl sonra başka şeyler konuşuyor olacağız. Belki o günlerde artık birer tüketici olmaktan çıkıp, dağıtım sisteminin gerçekten bir parçası olacaksınız. Kendi binanızda bir üretim santrali olacak; binanızın üstünde belki sadece sizin binanızı besleyecek bir güneş paneli olacak, belki bir rüzgar türbini olacak, belki başka bir yenilenebilir kaynağı kullanacaksınız, hatta bir depolamanız olacak. Gündüz ürettiğiniz elektriği depolayacaksınız. Dağıtım sistemine yine bağlı olabilirsiniz veya hiç bağlı olmayabilirsiniz, bir yedek gibi olacak belki dağıtım sistemi. Bugünlerde bunların altyapıları konuşuluyor” şeklinde konuşuyor.

"Belki müşterimiz daha az olacak"
İstanbul’da gazetecilerle bir araya gelerek BEDAŞ’ın son dönemde gerçekleştirdiği çalışmaları anlatan Yiğit, ayrıca yakın gelecekte sektör olarak öngördükleri dönüşümü anlattı. Yakında her evin, bir elektrik santrali olabileceğini dile getiren Yiğit, “Yenilenebilir enerjiyle ilgili 1 megavat (MW) altında çatı üstlerine kuran işletmeler var. Mevzuatın daha bireysel, küçük tüketiciye yönelik olarak kolaylaştırılması gibi süreçler yaşayacağız. Bu mevzuat hemen hemen hazır, 10 kilovat (kW) altına da bildiğim kadarıyla müsaadeler çıkacak. Her bir abonenin belki tek başına başvurabileceği bir yapı geliyor. Her bir tüketici birer üretici olacak. İleride birçok kişi hiç şebekeye bağımlı kalmadan elektrik kullanacak. Beş yıl sonra artık sistemde bunlar konuşulacak” diyor.

Dağıtım şirketlerinin bundan nasıl etkileneceğini sorduğumuzda ise Yiğit, “Tabii bizim daha az müşterimiz olacak belki ama sistem hiçbir zaman küçülmez. Benim bugün dağıtım şirketi olarak yaşadığım sorunları, belki bir ev sahibi olarak siz yaşayacaksınız. Elektrikle ilgili kendi altyapınızı ayakta tutma gibi yükümlülükleriniz olacak. Ama bir destek, bir yedek, bir yardımcı olarak her zaman biz kapıda duruyor olacağız gibi düşünüyoruz şimdilik. Güneş panelleri ilk geldiğinde oldukça pahalıydı, şimdi artık Türkiye olarak bizim de üretimimiz söz konusu. Bundan sonra o fiyatlar düşecek. Şu anda depolamada da fiyatlar yüksek ama düşecektir” yorumunu yapıyor.

Arıza sürelerinde yarı yarıya düşüş
Yiğit, 2013-2020 yılları arasında İstanbul Avrupa Yakası’na kaliteli ve kesintisiz enerji sağlanması için yapılacak yatırımların 2.1 milyar liraya ulaşacağını belirtti. Yiğit, ayrıca BEDAŞ’ın yatırımlarıyla, 2012 ile karşılaştırıldığında 2016 sonunda toplam arıza sayısının yüzde 21.3 oranında gerilediğini, arıza sürelerinin ise aynı dönemde yüzde 47.8’lik düşüşle neredeyse yarı yarıya azaldığını kaydetti.

Kesinti "Göz kırpma" kadar
Elektrik kesintileriyle ilgili olarak da konuşan Yiğit, İstanbul Şahintepe’de BEDAŞ tarafından pilot olarak devreye alınan ve kesintilerin anında giderilebildiği yeni uygulamaya dikkat çekiyor. Kapalı devre sistemi ile trafolarda tek taraflı değil çift taraflı besleme yapıldığını, bu ring sistemi ile elektrik kesintisi yaşanmadığını öne süren Yiğit, “Pilot bölgede 3 bin kişi elektrik kesintisi yaşamıyor. Kesinti sırasında göz kırpması kadar kısa bir sürede sistem devreye giriyor” diyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/her-eve-bir-santral_158729.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!