Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İçindeki Sanayici Virüsü Turizme Takılmadı, Çimento ve Enerjiye 1.7 Milyar Dolar Yatırım Yapacak

Türkiye’nin önde gelen demir-çelik üreticilerinden İÇDAŞ’ın patronu Bayram Aslan, Antalya’da yaptığı Susesi oteliyle girdiği turizm sektörünü çok sevmiş. “Turizm rahat ama bize bir kez sanayici virüsü bulaştı” diyen Aslan, enerjide 1.5 milyar, çimentoda 250 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını söyledi.

yapi.com.tr
İçindeki Sanayici Virüsü Turizme Takılmadı, Çimento ve Enerjiye 1.7 Milyar Dolar Yatırım Yapacak

p>İÇDAŞ Çelik, Enerji, Tersane ve Ulaşım Sanayi, uzun yıllar Türkiye’nin önde gelen demir-çelik üreticisi konumundaydı. 2010 yılında 3.3 milyon ton üretim gerçekleştirip, 3.5 milyar TL ciroya ulaştı. İhracatı 1.3 milyar dolar. Armatörlük alanındaki cirosu ise 110 milyon dolar civarında. Grubun toplam cirosu 4 milyar liraya dayanmış. İÇDAŞ’ın 72 yaşındaki Yönetim Kurulu Başkanı Bayram Aslan hem yeni yatırımları hem de nasıl yaşadığını Hürriyet Gazetesi'nden Demet Cengiz Bilgin'e anlattı.

Enerji demir-çeliği geçti

*  Enerji alanında ne kadarlık kurulu güce ulaştınız? Yeni yatırımlar bunu nereye taşıyacak?

-  Çanakkale Biga’daki termik ve hidrolik santral 420 MW kapasiteye sahip. 1200 MW gücünde rüzgar santralları yapacağız. 2011’de 600 MW gücünde santral devreye girecek; 2012’de de kalan 600 MW. Demir-çelik ve enerji santrallarından çıkan külleri değerlendirmek için çimento yatırımını seçtik. Oradan çıkan atıkları kullanacağız. Kaldırım taşı olarak hayata geri dönecek. 2014’te faaliyete geçecek ve 2.5 milyon ton çimento üretim kapasitesi olacak.

*  Enerji ve çimentoya ne kadar yatırım yapıyorsunuz?

-  Çimento 250 milyon dolarlık bir yatırım. Şu anda kurulu 420 MW santral için 400 milyon dolar yatırım yaptık. 1200 MW rüzgar enerjisi için ise 1.5 milyar dolar yatırım yapıyoruz.

*  Yassı demir-çelik yatırımı planınız hâlâ geçerli mi?

-  Enerji projeleri peş peşe gelince bu plandan vazgeçtik. İleriki yıllarda tekrar gündeme gelebilir. Dediğimizi yaparız. Bu da sonuçta 700-800 milyon dolarlık bir yatırım olacaktı. Gemi inşa ediyoruz; yassı demir-çelik lazım. Katma değerli bu ürünü üretmek isteriz. Şu anda ya iç piyasadan alıyoruz ya da ithal ediyoruz. Sanayici, milliyetçi tarafım ağır basar ve hep iç piyasadan alırım. 7 gemi ürettik hep iç piyasadan aldık.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/icindeki-sanayici-virusu-turizme-takilmadi-cimento-ve-enerjiye-1-7-milyar-dolar-yatirim-yapacak_85433.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Ytong Çatı Paneli

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!