Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Maden Şirketine Kadınlardan İçme Suyu Tepkisi

Bursa'da bir mermer ocağı firmasının yetkilileri, kendilerini içme sularını kirletmekle suçlayan köylü kadınların tepkisi nedeniyle köy kahvesine sığındı. Şirket yetkilileri jandarma korumasında köyden ayrıldı.

yapi.com.tr
Maden Şirketine Kadınlardan İçme Suyu Tepkisi

Bursa'nın Orhaneli ilçesine bağlı Başköy'de içme sularının mermer ocakları tarafından kirletildiğini öne sürerek, iki mermer ocağının kapatılması için dava açan köylüler, firma yetkililerinin ÇED toplantısı için köy meydanına gelmesine büyük tepki gösterdi. Özellikle kadınların, düdük çalarak, ellerinde taşıdığı "Suyumuza dokunma" yazılı pankartlarla protesto ettikleri heyet, çareyi kahveye sığınmakta buldu. Heyet daha sonra jandarma ekipleri eşliğinde köyden ayrılabildi.

CNN Türk'ün haberine göre, Orhaneli'ye bağlı, 350 nüfuslu Başköy'de halk, köylerinin çevresinde bulunan iki maden ocağının içme sularını kirlettiği gerekçesiyle dava açtı, seslerini duyurmak için 1.5 yıldır birçok protesto gösterisine imza attı. Açılan dava sonucu Bursa 1. ve 2. Bölge İdare mahkemeleri, mermer ocakları hakkında, "kapasite dışı çalıştığı" gerekçesiyle bu mermer ocakları hakkında yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Bu mahkeme kararına rağmen, söz konusu mermer ocaklarından birinin yöneticileri, bugün saat 14.00'de, ÇED Daire Müdürlüğü tarafından görevlendirilen bir ekiple, Başköy'e gelerek, köylülerle konuşmak istedi.

Kadınların büyük tepkisi

Yaklaşık 10 kişiden oluşan heyet, ilk olarak Başköy Muhtarı Hasan Acar ile görüşmek istedi. Heyettekiler, çoğunluğu kadınlardan oluşan yaklaşık 200 kişilik köy halkının tepkisiyle karşılaştı. Ellerinde "Suyumuza dokunma", "Şişeden değil, çeşmeden iç", "Dereler özgür kalacak", "Suyumuz satılık değildir" yazılı pankartlarla karşılarına çıkan öfkeli kalabalığı görünce şaşkınlık yaşayan heyettekiler, köy meydanında bulunan kahveye sığındı. Bu sırada herhangi bir olumsuz olayın yaşanmaması için güvenlik önlemi alan jandarma ekipleri, köy halkı sakinleştirmeye çalışırken, köylü kadınlar, heyeti düdük çalarak protesto etmeye devam etti.

Yaklaşık 30 dakika kahvede kalan heyet daha sonra jandarma eşliğinde köyden çıkarken, Başköy Muhtarı Hasan Acar ise "Maden ocakları zaten yasadışı çalışmaya devam ediyor. Biz açtığımız tüm davaları kazandık. Ancak yürütmeyi durdurma kararı olmasına rağmen, bu iki ocağın ÇED raporu almaları zaten imkansız. Neden ısrarla bu raporu almak istiyorlar, anlamış değiliz. Bu nedenle bu toplantıyı istemiyoruz" dedi.

Başköy halkı, ÇED toplantısı için gelen heyetin, köyden gitmesinin ardından olaysız bir şekilde dağıldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/maden-sirketine-kadinlardan-icme-suyu-tepkisi_110216.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!