Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

KKTC İçme Suyu Boru Hattı'na Denizaltı Uyarı Sistemi!

Denizin altından geçecek KKTC İçme Suyu Boru Hattı’na uyarı sistemi eklenecek. Böylece bölgeden geçiş yapan denizaltılar, boru hattına çarpmaması için uyarılacak..

yapi.com.tr/AA
KKTC İçme Suyu Boru Hattı'na Denizaltı Uyarı Sistemi!

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilen ve Dünya’da ilk kez uygulanacak deniz boru hattı ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) su sağlayacak KKTC Su Temin Projesi’nde deniz altından geçecek boru hatlarına uyarı sistemleri ekleniyor. Bu uyarı sistemleri gönderdiği sinyallerle bölgeden geçiş yapacak denizaltıları uyaracak.

Proje ile uzun yıllardır su yetersizliği ve su kalitesindeki kötüleşme sebebiyle sıkıntı yaşayan ada halkının uzun vadeli su ihtiyacı karşılanacak. KKTC İçmesuyu Temini Projesi’nde uygulanacak olan deniz geçişi, 80 kilometre 151 metre uzunluğunda, deniz yüzeyinden 250 metre derinlikte ve askıda geçecek.

İlk başta 250 metre derinlikten geçmesi düşünülmeyen boru hattının bu seviyeden geçmesine Deniz Kuvvetleri Komutanlığı (DKK) ile yapılan görüşmeler sonucunda karar verildi. DKK görüşmelerde, “deniz içerisindeki bu tür bir tesisin deniz yüzeyinden en az 250 metre aşağıda olması gerektiğini, denizaltılarında hesaba katıldığında deniz trafiğinin bu derinliğe kadar gerçekleştiğini” söyledi.

Deniz taşıtlarına gönderilen sinyallerle çarpışmalar önlenecek

Bu görüşmeler sonucunda 250 metre derinlikte inşa edilen boru hattına ayrıca bir uyarı sistemi yerleştirilecek. Bu uyarı sistemi hem borudaki sızıntı ve kaçakları DSİ’ye haber verecek, hem de orada bulunan deniz taşıtlarına sinyal göndererek taşıtların çarpmasını engelleyecek. Bu sinyalin frekansı ise DKK’dan alınan bir frekans ve deniz haberleşmesinde kullanılıyor.

Yıllık 75 milyon metreküp su aktarılacak

Proje ile KKTC'nin uzun vadeli su ihtiyacının karşılanacağını ifade eden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ise Anamur Dragon Çayı üzerinde tesis edilen Alaköprü Barajı’ndan alınacak yıllık 75 milyon m3 suyun, Akdeniz’e döşenecek boru hattı vasıtasıyla KKTC tarafında Girne yakınlarında inşa edilen Geçitköy Barajına aktarılacağını ve KKTC’nin istifadesine sunulacağını söyledi.

Türkiye'den KKTC'ye iletilecek suyun yaklaşık 38 milyon m3’ünün KKTC’de inşa edilecek arıtma tesislerinde arıtıldıktan sonra içme suyu maksatlı kullanılacağını vurgulayan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, geriye kalan 37 milyon m3 suyun ise Güzelyurt Ovası’nın veya Mesarya Ovası’nın sulanması için tahsis edileceğini belirtti.

Türkiye tarafında Alaköprü Barajı’nın, KKTC tarafında Geçitköy Barajı’nın tamamlandığının altını çizen Prof. Dr. Eroğlu, deniz geçişinde ise çalışmaların hızla devam ettiğini ve en kısa sürede tamamlanacağını sözlerini ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kktc-icme-suyu-boru-hattina-denizalti-uyari-sistemi_125703.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!