Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İhaleden Sonra Gelen ÇED Raporu, Tehlikeye Dikkat Çekti

TOKİ’nin, Aliağa’da yapacağı proje için önce ihaleye çıkıldı, sonra ÇED onayı raporu alındı. Raporda, bölgeden geçen yedi ayrı dere yatağına dikkat çekilerek can ve mal güvenliği için mutlaka önlem alınması gerektiği ifade edildi.

yapi.com.tr
İhaleden Sonra Gelen ÇED Raporu, Tehlikeye Dikkat Çekti

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, Plansız Alanlar İmar Yönetmeliği'nde yaptığı değişiklikle tarla, bağ, bahçeler gibi tarım alanları yapılaşmaya açılması sağlandı. Söz konusu yönetmelik tartışmalara neden olurken Aliağa’daki yapılaşma dikkat çekti.

BirGün’den Bilal Çelik’in haberine göre; TOKİ Daire Başkanlığı, 766 konut, 16 işyeri ve bir cami projesi için Aliağa ilçesinde Samurlu Mahallesi’ni seçti. Bölgedeki tarım arazisinin yapılaşmaya açılması yönündeki kararın ardından başta ÇED raporu alınmadan ihaleye çıkıldı. 21 Aralık 2021’de çıkılan ihalenin ardından 6 Ocak 2022 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından nihai ÇED onayı raporu alındı.

Bakanlık şerh düştü
135 milyon lira bütçe ile yapılacak olan TOKİ projesinin imar planları kesinleşmeden ÇED onayı veren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na, Tarım ve Orman Bakanlığı rapor hazırladı. Tarım ve Orman Bakanlığı’nca hazırlanan kapsamlı raporda tarla ve bağ alanlarıyla kaplı bölgeden geçen yedi ayrı dere yatağına dikkat çekildi. Bakanlık raporda, can ve mal güvenliği için mutlaka önlem alınması gerektiğini yönünde şerh düştü.

ÇED raporunda İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü’nün de benzer uyarıları yer alırken, yapılaşma öncesinde yeni bir düzenleme yapılması gerektiğini ifade eden Orman Genel Müdürlüğü ise alanın bir bölümünün kısmen orman arazisinde kaldığını belirtti.

‘TOKİ mevzuattan muafmış gibi’
TMMOB Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi tarafından yapılan açıklamada, söz konusu proje için ÇED raporu alınmasının ‘oldukça problemli’ olduğu vurgulanarak, “Bahse konu alanın büyük bir kısmı sağlık, eğitim kullanım kararlarında, çok küçük bir kısmı ise konut alanı kullanım kararında yer almaktadır. Konut yapılabilmesine yönelik herhangi bir plan kararı olmaksızın TOKİ tarafından 766 adet konut, 16 işyeri ve cami projesi ihalesine çıkılması ve ardından ÇED raporu alınması oldukça problemlidir.” denildi.

Projeye ÇED raporu almadan ihaleye çıkılmasını, “şehircilik ilkeleri, planlama esasları ve kamu yararına açıkça aykırı” olduğu belirtilen açıklamada, “TOKİ'nin imar ve ilgili diğer mevzuattan muafmış gibi toplumun ortak yararını sağlamaktan uzak uygulamalara devam etmesini kabul etmek mümkün değildir.” denildi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ihaleden-sonra-gelen-ced-raporu-tehlikeye-dikkat-cekti_188782.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!