Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

TSKB, "İklim Deklarasyonu"na İmza Attı

TSKB, "İklim Deklarasyonu" kapsamında gönüllük esasına dayalı 5 ilkeye destek verecek.

yapi.com.tr/AA
TSKB, "İklim Deklarasyonu"na İmza Attı

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB), Türkiye'den tek üye konumunda olduğu Uluslararası Kalkınma Finansmanı Kulübü (IDFC) tarafından oluşturulan ilkelere destek vereceğini açıkladı.

Banka açıklamasına göre, TSKB, iklim değişikliğinin sürdürülebilir yatırım ve gelişim için önemli bir tehdit oluşturduğu bilinciyle IDFC tarafından yayımlanan "İklim Deklarasyonu" kapsamında gönüllük esasına dayalı 5 ilkeye destek verecek.

Söz konusu 5 ilke, küresel kalkınma misyonuyla çalışan çok taraflı kalkınma bankalarının da içinde olduğu IDFC üyesi ulusal, bölgesel ve uluslararası kalkınma kurumları tarafından hazırlandı. Paris'te imzalanan deklarasyon ile toplam bilanço büyüklüğü 11 trilyon dolar olan dünya çapında 26 finansal kurum, iklim konusunu tüm yatırımların ve danışmanlık hizmetlerinin odağına koyarak, zamanla tüm faaliyetlerine entegre etmeyi taahhüt ediyor.

İklim Deklarasyonu kapsamında yer alan gönüllü ilkeler, iklim stratejilerine bağlılık, iklim risklerini yönetme, iklimle uyumlu hedefleri destekleme, iklim performansını iyileştirme ve iklim performansını açıklama şeklinde sıralanıyor.

"Ülkemizin düşük karbon ekonomisine geçişi için çalışıyoruz"

Açıklamada görüşlerine yer verilen TSKB Genel Müdür Yardımcısı Çiğdem İçel, banka olarak sürdürülebilirliği yönetim stratejilerinden kredilendirme faaliyetlerine ve sosyal sorumluluk projelerine kadar tüm süreçlere entegre etiklerini dile getirdi. İçel, şunları kaydetti:

"Kalkınma misyonumuz çerçevesinde ülkemizin düşük karbon ekonomisine geçişi için çalışıyoruz. Bu amaçla, temin ettiğimiz kaynakları yenilenebilir enerji ve kaynak verimliliği gibi sürdürülebilir yatırımlarla buluşturuyoruz.

2008 yılından beri Türkiye'nin ilk karbon-nötr bankası konumundayız. IDFC gibi küresel arenada oldukça etkin bir inisiyatifin Türk finans sektöründen tek üyesi olarak, 26 büyük kalkınma finansmanı kurumuyla beraber imzaladığımız İklim Deklarasyonu ile bankamızın sürdürülebilir kalkınma konusundaki taahhüdünü uluslararası platformda bir kez daha vurgulamış olmaktan memnuniyet duyuyoruz."

http://www.yapi.com.tr/haberler/tskb-iklim-deklarasyonuna-imza-atti_138667.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!