Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İmalat PMI Nisan'da Geriledi!

Türkiye imalat PMI, nisanda 51.1'e gerileyerek büyümenin hız kaybettiğine işaret etti.

yapi.com.tr
İmalat PMI Nisan'da Geriledi!

Reuters'in haberine göre, Türkiye imalat sektörü nisan ayında büyüme kaydetmesine rağmen PMI endeksi üretim ve yeni siparişlerdeki artış hızının zayıflamasına paralel 51.1'e gerileyerek büyümede yavaşlamanın ikinci ayda da sürdüğüne işaret etti.

Büyümedeki yavaşlama kısmen yerel seçim nedeniyle iç talebin zayıflamasından kaynaklanırken, ihracat siparişleri üç yıldan uzun sürenin en hızlı artışını kaydetti.

Markit tarafından hazırlanan imalat sanayi satın alma yöneticisi endeksi (PMI) mart ayındaki 51.7 seviyesinden 51.1'e gerileyerek ağustos ayından bu yana en düşük seviyeye geriledi. Tarihsel ortalaması olan 51 seviyesine yakın düzeyde olan endeksin 50'nin üzerinde bir değer alması büyümeye işaret ediyor.

Keskin artış kaydettiği şubat ayından bu yana hız kaybeden yeni siparişler yeni siparişler 51.7'den 50.8'e gerileyerek ağustos ayından bu yana en düşük seviyeyi gördü. Yeni siparişlerdeki artış hızının azalması yerel seçimler nedeniyle iç talebin zayıfladığına işaret ederken yeni ihracat siparişleri 53.2'den 54.9'a yükselerek Şubat 2011'den bu yana en yüksek düzeye ulaştı.

Üretim alt endeksi temmuzdan bu yana en düşük seviyede

Siparişlerdeki yavaşlama üretime de yansıdı. Üretim alt endeksi 51.8'den 50.7'ye gerileyerek geçen yıl temmuz ayından bu yana en düşük seviyeyi gördü. Birikmiş işlerin son dört ayın üçünde azalması ise imalatçıların kapasite sıkıntısı çekmediğine işaret ediyor.

İmalat sektörü üzerindeki enflasyon baskısı önceki aya göre hafiflemesine rağmen varlığını sürdürüyor. Ocak ayında 34 ayın en sert artışını kaydeden girdi fiyatları, nisanda altı ayın en zayıf artışını kaydederken, fabrika çıkış fiyatları da yılbaşından bu yana en zayıf artışı kaydetti. Şirketler enflasyon baskılarının zayıf kurdan kaynaklandığını ifade etmeye devam ediyorlar.

ETİKETLER: imalat PMI
http://www.yapi.com.tr/haberler/imalat-pmi-nisanda-geriledi_119890.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!