Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İmalat Sanayinde Çarklar Hızlandı

Türkiye imalat PMI şubatta 53.4'e yükselerek sektörde büyümenin hızlandığını gösterdi.

yapi.com.tr
İmalat Sanayinde Çarklar Hızlandı

Türkiye imalat sektöründe büyüme şubat ayında siparişler, ihracat ve üretimdeki artışa bağlı olarak hızlanırken, liranın değer kaybetmesi girdi maliyetleri ve çıktı fiyatlarında enflasyon baskısına işaret etti.

Reuters'in haberine göre, Markit tarafından HSBC için hazırlanan imalat sanayi satın alma yöneticisi endeksi (PMI) Ocak ayındaki 52.7 düzeyinden 53.4'e yükseldi. Tarihsel ortalaması olan 51'in üzerinde kalan endeksin 50'nin üzerinde bir değer alması sektörde büyümeye, 50'nin altında bir değer alması daralmaya işaret ediyor.

İmalat sektörünün aldığı yeni siparişler art arda yedinci ayda da yükselirken, yeni siparişler alt endeksi ocak ayındaki 53.9 düzeyinden şubatta 55.1'e yükseldi. Alt endeks kasım ayından bu yana en yüksek düzeyi görürken üreticiler iç ve dış talebin yanı sıra pazarlama kampanyalarının siparişleri desteklediğini belirttiler.

İmalatçıların ihracat siparişlerini gösteren alt endeksi ise oaktaki 50.5 düzeyinden 54.4'e yükseldi. İmalatçılar yurtdışında yeni müşteriler kazanmalarının yanı sıra kur hareketlerinin de ihracat siparişlerini desteklediğini ifade ettiler.

Yeni siparişlerdeki artışa paralel olarak üretimi gösteren alt endeks ocak ayındaki 53.7 düzeyinden 54.8'e çıkarak üç aydır ilk defa artış kaydetti.

İmalatçıların girdi ve çıktı fiyatlarındaki artış ocak ayına göre hafiflemiş de olsa Mart 2011'den bu yana en keskin artışı kaydetti. İmalatçılar girdi fiyatlarındaki artışı yükselen hammadde fiyatları ve liradaki değer kaybına bağladılar.

ETİKETLER: imalat sanayi
http://www.yapi.com.tr/haberler/imalat-sanayinde-carklar-hizlandi_117682.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!