Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İmalat Verilerinden Kötü Sinyal

İmalat PMI Ocak'ta 49.8'e gerileyerek daralmaya işaret etti.

yapi.com.tr
İmalat Verilerinden Kötü Sinyal

İmalat sanayi satın alma yöneticileri endeksi (PMI) Ocak ayında üretim ve yeni siparişlerdeki düşüş öncülüğünde daralmaya işaret eden 50'nin altı düzeye indi. İstihdam keskin artışını sürdürürken, şirketlerin girdi maliyetleri beş buçuk yıldan uzun bir sürenin en zayıf artışını kaydetti.

Markit tarafından HSBC için hazırlanan imalat sanayi satın alma yöneticisi endeksi (PMI) Aralık ayındaki 51.4 düzeyinden 49.8'e gerileyerek sektörde beş aydır devam eden büyümeye ara verildiğini gösterdi. Sektörün bu ay kaydettiği daralma en son geçen sene Haziran ve Temmuz döneminde gözlenen daralmadan daha hafif düzeyde gerçekleşti.

Faaliyet koşullarındaki bozulmanın temel sebebi yeni siparişlerdeki daralma oldu. Dört aydır ılımlı artışa işaret eden seviyelerde bulunan yeni siparişler alt endeksi Ocak ayında 47.8'e gerileyerek Temmuz 2013'ten bu yana en sert düşüşü kaydetti.

İhracat siparişleri alt endeksi de Temmuz 2013'ten bu yana en keskin düşüşü kaydederek Aralık ayındaki 50.4 düzeyinden 47.2'ye geriledi. Şirketler düşüşün kısmen Ortadoğu ve Ukrayna'daki istikrarsızlıktan kaynaklandığını belirttiler.

Sektör üretiminde altı aydır devam eden büyüme de yerini ılımlı bir daralmaya bıraktı. Aralık ayında 51.9 olan alt endeks Ocak ayında 48.9'a indi.

Şirketlerin ankete verdikleri cevaplar imalat sektöründe enflasyon baskılarının hafiflediğine dikkat çekiyor. Girdi maliyetlerindeki 68 aydır kesintisiz devam eden artış süreci devam etmiş de olsa, söz konusu dönemin en zayıf artışı kaydedildi.

Şirketler liranın değer kaybetmesi nedeniyle ithal ürün fiyatlarının baskı altında kaldığını ancak petrol fiyatlarındaki düşüşün deflasyonist etkilerinin görüldüğünü belirttiler. Buna karşılık fabrika çıkışı ürün fiyatları art arda ikinci ayda da değişim kaydetmedi.

Sektör Aralık ayında üç yılın zirvesinde olan istihdam yaratma hızını ise korudu. İstihdamı 2009 ortasından bu yana artıran imalatçılar, çalışan artırma kararı alırken bu yıl için olumlu görünüm, yeni projeler ve kapasite artırım çalışmalarını göz önüne aldıklarını ifade ettiler.

İmalat şirketlerinin her ay yapılan ankete verdiği cevaplar ile Haziran 2005'ten bu yana hazırlanan Markit Türkiye imalat sanayi PMI, yeni siparişler, üretim, istihdam, tedarikçilerin teslim süresi ve girdi stoku alt endekslerin ağırlıklandırılması yöntemiyle hesaplanıyor.

ETİKETLER: imalat PMI
http://www.yapi.com.tr/haberler/imalat-verilerinden-kotu-sinyal_128309.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!