Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İmalat Sanayinde Kapasite Kullanım Oranı Düşüşte

Merkez Bankası tarafından düzenlenen ve Ağustos ayında imalat sanayinde faaliyet gösteren 2 bin 590 işyerinin katılımıyla gerçekleştirilen imalat sanayinde kapasite kullanım oranı sonuçları açıklandı. Buna göre, geçen yılın Ağustos ayında yüzde 76,1 olan kapasite kullanım oranı, 2012 Ağustos ayında yüzde 74,3 olarak belirlendi.

yapi.com.tr / AA
İmalat Sanayinde Kapasite Kullanım Oranı Düşüşte

p>Kapasite kullanım oranı bir önceki aya göre 0,5 puan azaldı. İmalat sanayi genelinde mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı bir önceki aya göre 0,2 puan azalarak 72,8 seviyesinde gerçekleşti.

İmalat sanayi kapasite kullanım oranlarında, ağustos ayında mal gruplarına göre kapasite kullanım oranlarında, geçen yılın aynı ayına göre dayanıksız tüketim malları gıda ve içeceklerde artış görülürken; yatırım malları, ara malları ve dayanıklı tüketim mallarında düşüş gerçekleşti. Geçen yılın Ağustos ayına kıyasla dayanıksız tüketim mallarında kapasite kullanımı 0,7 puanlık artışla yüzde 72,8, tüketim mallarında 0,3 puanlık artışla 72,5 ve ara mallarında 1,4 puanlık artışla 76,5 oldu. Kapasite kullanımı, dayanıklı tüketim mallarında 0,9 puanlık azalışla 71,7 ve yatırım mallarında 4,5 puanlık azalışla 72,5, gıda ve içeceklerde ise geçen yılın ayın dönemine göre 0,6 puanlık azalışla 70,4 seviyesinde gerçekleşti.
   
Sektörlere göre kapasite kullanım oranları
   
İkili sektörlere göre, en yüksek kapasite kullanım oranı, yüzde 82,8 ile kimyasalların ve kimyasal ürünlerin imalatı sektöründe gerçekleşti. Bunu, yüzde 79,7 ile kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı sektörü izledi.
 Kapasite kullanım oranı en düşük alanların başında ise yüzde 55,8 ile diğer imalatlar sektörü geldi.

Nurhan Toğuç: Yumuşak inişe işaret ediyor, enflasyon üzerinde olumlu etkileri olabilir

Ekonomist Nurhan Toğuç, Ağustos ayı kapasite kullanım oranının bir önceki yılın aynı ayına oranla yüzde 1,8 düşüş kaydetmesi ile ilgili olarak, ''Kapasite kullanım oranı yumuşak inişe işaret ediyor, enflasyon üzerinde bunun olumlu etkileri olabilir'' dedi. "Bir miktar mevsimsel etki var tabii bu azalışın üzerinde. Ama çok da fazla değil'' diyen Toğuç, ''Gıdada bir artış var ve bu Ramazan ayı ile yakından ilgili. Yatırım mallarında, ara mallarda ve dayanıklı tüketim mallarında ise bir düşüş görülüyor. Yumuşak inişe işaret ediyor, enflasyon üzerinde bunun olumlu etkileri olabilir. Bunun ayrıca faiz üzerindeki baskıları azaltma yönünde bir etkisi olurken, borsayı da olumlu etkileyeceğini düşünüyorum. Yumuşak inişe doğru gittiğimizi görüyorum ve bu böyle bir konjonktüre göre son derece olumlu'' ifadesini kullandı.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3  |   4
http://www.yapi.com.tr/haberler/imalat-sanayinde-kapasite-kullanim-orani-dususte_100262.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!