Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İngiltere Çelik Sektörü için AB Üyelerini Toplantıya Çağırdı

İngiltere, küresel fiyatların baskısı nedeniyle çelik sektöründe alınan işçi çıkarma kararlarının ardından AB üyelerini acil toplantıya çağırdı. İş, Yenilik ve Yetenekler Bakanı Javid: Çelik endüstrisi, sadece İngiltere’de değil Avrupa çapında benzeri görülmemiş zorluklarla karşı karşıyayken kenarda duramayız

yapi.com.tr / AA
İngiltere Çelik Sektörü için AB Üyelerini Toplantıya Çağırdı

İngiltere İş, Yenilik ve Yetenekler Bakanı Sajid Javid, haftaya çarşamba günü AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Jyrki Katainen ve iç pazar, sanayi ve girişimcilikten sorumlu üye Elzbieta Bienkowska ile görüşecek. AB Komisyonu'nun ticaretten sorumlu üyesi Cecilia Malmstrom ile 'haksız çelik ithalatı'na ilişkin endişelerini de paylaşması beklenen Javid, BBC'ye yaptığı açıklamada, AB üyesi ülkelerin temsilcilerinin çelik sektörünün sorunlarını ele almak üzere acil toplantıya çağrıldığını söyledi.

Javid, "Çelik endüstrisinin tüm AB gündeminin en üst sırasında olmasını istiyorum. Çelik endüstrisi, sadece İngiltere’de değil Avrupa çapında benzeri görülmemiş zorluklarla karşı karşıyayken kenarda duramayız. Hükümetimiz, AB’deki ortaklarımızla çalışarak çelik endüstrisini desteklemek için yapabileceği her şeyi yapmak istiyor" ifadelerini kullandı.

Küresel talebin azalmasıyla çelik fiyatlarının son bir yıl içinde yaklaşık yüzde 27 düşmesinin ardından İngiltere’deki çelik üreticisi uluslararası şirketlerin işçi çıkarmayı planladıkları açıklanmıştı. Geçen ay, Sahaviriya Steel Industries'in, İngiltere’nin kuzey doğusunda bin 700 kişinin istihdam edildiği Redcar tesisini kapatma kararı duyurulmuştu. Tata Steel'in de üretim tesislerinde çalışan bin 200 kişiyi işten çıkaracağı belirtilmişti. Dünyanın en büyük çelik şirketleri arasında yer alan Tata Steel'in istihdam azaltma kararına gerekçe olarak Çin’de azalan talep, sterlinin güçlenmesi ve elektrik maliyetleri gösterilmişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ingiltere-celik-sektoru-icin-ab-uyelerini-toplantiya-cagirdi_137770.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!