Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İnşaatçılar "Fikirtepe"de Birleşti

Fikirtepe’deki projesini nisan ayında satışa çıkarmaya hazırlanan Nuhoğlu İnşaat’ın patronu Ali Nuhoğlu, bölgede faaliyet gösteren inşaat şirketleri olarak dernek kuracaklarını ve tanıtım yapacaklarını söyledi.

yapi.com.tr
1 İnşaatçılar "Fikirtepe"de Birleşti

Kentsel dönüşümde en çok konuşulan bölge olan Fikirtepe’de sürecin sağlıklı işlemesi için çalışmalar yürüten Nuhoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nuhoğlu, bölgede faaliyet gösteren inşaat şirketleri olarak biraraya gelip dernek kuracaklarını söyledi. Buradaki amacın bölgedeki firmaları bir araya getirip bir bütün olarak Fikirtepe’yi tanıtmak olduğunu dile getiren Nuhoğlu, “Bölgede gayrimenkul sektöründen çok önemli firmalar var. Biraraya geleceğiz ve derneği kuracağız. Gelecek yıl Mipim’de ortak stant açıp Fikirtepe’nin tanıtımını yapmayı planlıyoruz” dedi.

Bu kapsamda Fikirtepe’de birlikte hareket etmeyi planladıklarını ifade eden Nuhoğlu, “Biz bunu yapmak istiyoruz. Projemizin reklam filminde bile Fikirtepe vizyonunu öne çıkaracağız. Orada yaşanan dönüşüme vurgu yapacağız” diye konuştu.

5 yılda bambaşka olacak

Fikirtepe’nin 5 yıl içinde şimdikinden bambaşka bir yer olacağını ifade eden Nuhoğlu, verilen izinler gereği 2 yıl içinde bölgede inşaatların başlaması gerektiğini vurguladı. Fikirtepe’nin geleceğinin çok parlak olduğunu vurgulayan Nuhoğlu, İstanbul’un yeni modern yüzü olarak tanımladığı bölge için şu ifadeleri kullandı:

“Bölgede toplamda 60-70 bin konut yapılacak. İnsanlar da buranın geleceğine yatırım yapacak. Fikirtepe’deki fiyatlar Bağdat Caddesi’ndeki fiyatlara kadar çıkacak. Mesela metrekaresi 5-6 bin lira olan dairelerin fiyatları bölgedeki dönüşüm tamamlandığı zaman 6 bin dolar olacak. Biz vizyonumuzu ona göre oluşturuyoruz.”

Ali Nuhoğlu, Fikirtepe’deki projelerin birbirinden bağımsız olmaması gerektiğinin altını çizerek, yeni planların da bölgenin bir bütün olarak ele alınarak hazırlandığını anlattı. Hem İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin hem de Kadıköy Belediyesi’nin yoğun bir şekilde çalıştığını vurgulayan Nuhoğlu, şunları söyledi:

“Mesela Kadıköy Belediyesi yolları genişletecek. Büyükşehir ise altyapıları düzenleyecek. Belediye yol kotlarını bize verecek. Bu sayede yol kotları ve altyapılar şekillenecek. Projeler açık olacak ve kapalı duvarlarla çevrelenmeyecek, bölgeye hitap edecek.  Fikirtepe’de şu anda bir aks oluşuyor. E-5’e bakan yan yana 10 adada iyi bir aks meydana gelecek.”

Ali Nuhoğlu, Fikirtepe’nin büyük bir alanı kapsadığını ve arsaların yüzde 20’sinin yol ve yeşil alanlar için terk edildiğini belirterek, “1.5 milyon metrekarelik arsanın yüzde 20’si terk edildiğinde 300 bin metrekare yapıyor. Bu alanı kamu çok akıllıca kullanmalı. Buralar kamu binalarıyla doldurulmamalı. Yeşil doku oluşturulmalı.  Bu sayede bölge daha az yoğunluklu ve nitelikli hale gelir” görüşünü dile getirdi.

‘Projeler yarım kalırsa kamu devreye girer’

Fikirtepe’nin çok değerli bir yer olduğuna işaret eden Ali Nuhoğlu, bölgeyle ilgili yapılan olumsuz değerlendirmelere katılmadığını söyledi.

Fikirtepe’de genellikle finansman gücü iyi firmaların faaliyet gösterdiğini anlatan Nuhoğlu, “Burada dönüşüm olmaz diyenler var. Eğer bu iş Fikirtepe’de gerçekleştirilemezse başka hiçbir yerde yapılamaz. Fikirtepe’den daha merkezi ve değerli bir yer var mı? Bazı firmalar sıkıntıya girer ve projeler yarım kalırsa da kamu rahatlıkla devreye girer” diye konuştu.

Ruhsat bekliyor

Ali Nuhoğlu, Fikirtepe’deki projelerle ilgili onay süreçlerinin devam ettiğini anlatarak, şu bilgileri verdi: “Fikirtepe’de 1500 konut yapacağız. 1 adada çalışmayı tamamladık. 2. adada ise sürüyor. Tabanlıoğlu Mimarlık’a çizdirdiğimiz projeler büyükşehirde onay bekliyor. Şu anda ruhsat aşamasındayız. Ruhsat almadan satışa çıkmayacağız. Muhtemelen nisan ayına kadar ruhsatı alıp, satışa da o dönemde başlarız. Bölgede satışa çıkan ilk firma olmayı hedefliyoruz.”

Kaynak sıkıntısı yok

Ali Nuhoğlu, inşaat yaparken öz kaynağın çok önemli olduğunu belirterek, bu sürecin satıştan gelecek gelirle finanse edilemeyeceğini söyledi. Firmanın gelirlerinin tek kaleme bağlı olmadığını söyleyen Nuhoğlu, “17 şantiyesi olan bir şirketiz. Bir yerden gelecek gelire mahkum değiliz. Farklı kaynaklarımızı Fikirtepe’ye akıtacağız. Ayrıca bankalarda çok büyük miktarlı teminatlarımız var. Bu nedenle finansal bir sıkıntımız olmaz” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/insaatcilar-fikirtepede-birlesti_105656.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • fikirtepe de oranlar yüzde 50- 53 aralıgında seyrediyor artı taşınma parası ve kira toplamda yüzde 57 buluyor burda iş yapacak şirketlere kolaylıklar diliyorum. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Ytong Çatı Paneli

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!