Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Fikirtepe Sil Baştan!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 4.14 emsal verilen ve 2.5 yıldır gündemde olan Fikirtepe’deki projelere ‘dur’ dedi. Bölgeyi ‘riskli alan’ ilan etmeye hazırlanan Bakanlık, yapılan tüm imar, ruhsat ve proje çalışmalarını durdurdu.

yapi.com.tr
3 Fikirtepe Sil Baştan!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, özel dönüşüm alanı olarak ilan edilen Fikirtepe’deki tüm çalışmaları ‘riskli alan’ ilan etmek için durdurdu. Bu kapsamda İstanbul Valiliği, Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Kadıköy Belediye Başkanlığı’na bir yazı gönderen Bakanlık, Fikirtepe ile ilgili tüm projeleri yaptıkları çalışmalar tamamlanana kadar durdurduğunu açıkladı.

Milliyet'in haberine göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü tarafından gönderilen yazı, Kadıköy İlçesi, Fikirtepe ve Dumlupınar mahalleleri ile Eğitim ve Merdivenköy mahallelerinin bir bölümünü kapsıyor. Bakanlık, yaklaşık 134 hektara denk gelen bu alanda olası afet riskinin bertaraf edilmesi amacıyla 6306 sayılı kanun kapsamında ‘riskli alan’ olarak tespit edilmesi için çalışma başlattığını belirtti.

İmarı durdurdu

‘Riskli alan’ çalışmaları tamamlanıncaya kadar söz konusu alanlara ilişkin tüm uygulamaların durdurulduğunu vurgulayan Bakanlık açıklamasında şu görüşlere yer verildi:

“Bakanlığımızca yürütülen ‘riskli alan’ çalışmaları tamamlanıncaya kadar ileride telafisi mümkün olmayan zararlara sebebiyet verilmemesi, doğal afetlere hazırlık kapsamında uygulama bütünlüğünün sağlanması ve kamu kaynaklarının etkin verimli kullanılması için söz konusu alanlardaki her türlü ve ölçekteki plan, plan değişikliği ve revizyonu, parselasyon planı, imar uygulaması ve ruhsatlandırma işlemlerini durduruyoruz.”

Şimdi ne olacak?

Yaklaşık 2.5 yıldır dönüşüm çalışmalarının sürdüğü Fikirtepe’de bu gelişmeyle birlikte cevap bekleyen birçok soru ortaya çıktı. Bunlardan en önemlileri ise, ‘Bölgede satışa çıkan projelerin akıbeti ne olacak?’ ve ‘4.14 emsal geçerli olacak mı?’ Bu soruların cevabı Fikirtepe’nin ve binlerce insanın kaderini belirleyecek. Çünkü bölgenin şu anda yarısı boşaltılmış ve önemli bir bölümü de yıkılmış durumda. Binlerce insan evini boşaltıp kiraya çıkarken, yeni evlerinin tamamlanmasını ve taşınmayı bekliyor.

Bu belirsiz ortamda Bakanlık tarafından alınan bu önemli kararın bölgenin akıbeti açısından iyi olması da beklenebilir. Çünkü Fikirtepe’de bir arsa sahibi bile ‘hayır’ dese orada yeni bina yapılamıyordu. Bu da bölgedeki tıkanıklığın en önemli sebebini oluşturuyordu. Bölgenin ‘riskli alan’ ilan edilmesiyle birlikte 2/3 kuralı geçerli olacak. Bu durumda ise binalar kim ne derse desin yıkılacak ve yeni binanın yapılmasında 2/3 kuralı geçerli olacak. 2/3’ü yakalayan arsa sahipleri de yeni proje için müteahhitler ile anlaşabilecek. Bu da sürecin tıkanmasını önleyecek.

Diğer taraftan Fikirtepe’de şu an için yeni KDV oranları belirleyici ancak dönüşüm yasası kapsamına geçtiğinde ise yüzde 1 KDV’ye tabi tutulacak. Hem 2/3 kuralı hem de yüzde 1 KDV Bakanlık tarafından alınan bu kararın olumlu yönleri olarak değerlendirilse bile bölgeyi bekleyen en önemli olumsuzluk ise emsali olacak.

İBB devre dışı kaldı

Özel proje alanı olması nedeniyle 4.14 emsale göre anlaşmaların yapıldığı ve inşaatların yükseldiği Fikirtepe’de bu emsalin düşürülmesi durumunda büyük bir belirsizlik yaşanabilir. Bölgedeki hak sahipleriyle 4.14 emsale göre anlaşma yapan ve proje hazırlayan firmaların tüm planları altüst olacak. Aynı zamanda bölgede satışa çıkan firmalar ve bu firmalardan daire alan vatandaşların olması durumun karmaşıklığını daha da artırıyor.

Şimdiye kadar İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarını yürüttüğü bölgedeki tüm kontrol Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na geçerken, Bakanlığın bir an önce bölgede yapmayı planladığı yeni uygulamanın detaylarını kamuoyu ile paylaşması bekleniyor.

2.5 yıl süre vardı

Yaklaşık 2.5 yıldır konuşulan Fikirtepe, özel proje alanıyla yıllardır Türkiye’nin gündemindeki yerini koruyor. 2.07 olan emsal uygulamasının 4 .14’e yükselmesiyle gözler Fikirtepe’ye çevrilirken, ‘bölgeye piyango vurdu’ yorumları yapılmıştı. Verilen emsalin 5 yıllık süre zarfında geçerli olması nedeniyle firmaların projelerini tamamlaması için 2.5 yılı kalmıştı.

Daire satışları başlamıştı...

Kentsel dönüşümün en çok konuşulan yerlerinden biri olan Fikirtepe’de firmalar yeni projelerinin lansmanını yapmaya başlamıştı. Satışa çıkan ilk projeler arasında Anka Yapı’nın Evim Kadıköy projesi yer alıyor. Firma bu kapsamda 1600 kişiyle anlaşma yapmıştı. 5 Şubat 2012’de hak sahiplerini bölgeden taşıyan Anka Yapı, vatandaşların taşınma ve kira paralarını da ödemişti.

Nuhoğlu İnşaat ve Gülsa İnşaat da, Kadıköy Fikirtepe’de yeni projelerinin tanıtımını yapmıştı. Konut, ofis ve ticari alanların bulunduğu Yenitepe Kadıköy projesinde 1.100 konut inşa etmeyi planlayan firma da yüzlerce kişiyle anlaşmıştı.

Bölgede proje geliştiren ve hak sahipleriyle yıllardır görüşen çok sayıda firma yer alıyor. Bunlardan bazıları lansman için hazırlanırken, bazıları ise hak sahipleriyle anlaşma yapmanın yollarını arıyordu.Bakanlık yazılı açıklama yaptı

Konu ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yazılı bir açıklama yaptı. İşte bakanlıktan gelen açıklama:

Bazı basın yayın organlarının bugünkü sayılarında ‘Fikirtepe Sil Baştan’ başlığıyla yer alan haberlerde, İstanbul Kadıköy’de bulunan Fikirtepe’de 4.14 emsal verilen projelerin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından durdurulduğu şeklinde haberlere yer verilmiştir. Söz konusu iddialar üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur:

1-Çöküntü bölgesi niteliğindeki bu alanın, afete karşı dayanıksız ve sağlıksız yapılar bulunması, mevcut donatı alanlarının yetersizliği, nüfus ve yapılaşmadan kaynaklanan çevre koşulları nedeniyle biran önce dönüştürülmesi gerektiği sonucuna varılmıştır. Bölgenin ‘riskli alan’ ilan edilmesi durumunda mevcut sorunların daha hızlı çözüleceği neticesine varan Bakanlık, gerekli çalışmaları başlatacak olup, uygulamanın nasıl yapılacağı daha sonra netleştirilecektir.

2-İstanbul Kadıköy sınırlarındaki Fikirtepe bölgesinde 2 yılı aşkındır  “uygulamadan kaynaklanan” sorunlar devam etmektedir. Bu sorunun çözümü için Bakanlığımız’a yüzlerce şikayet ve başvuru yapılmıştır. Bu doğrultuda sorun, 6306 sayılı kanun kapsamında çözülecek olup, bölgenin ‘riskli alan ilan edilmesine ilişkin karar’ Bakanlar Kurulu gündemindedir.

3-Fikirtepe’deki sorunlu bölgeleri lisanslı kuruluşlara inceleten Bakanlık, elde edilen raporlarda bölgede mer’i planların onaylanmasından önceki yapıların kalite açısından kötü durumda olduğu, binaların bir kısmının  uygulama sürecinde yıkıldığı ve birçoğunun da kullanılmadığını tespit etmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda ayrıca bölgenin bazı yerlerinin ise zemin açısından sorunlu olduğu ortaya çıkmıştır.

4-Bölgenin 6306 sayılı kanun kapsamında riskli alan ilan edilmesi durumunda; tüm iş ve işlemlerde alınacak olan vergi, resim ve harçlardan muaf tutulacak olup, vatandaşların kira yardımı, kredi ve faiz desteğinden de yararlanmasının önü açılacaktır.

http://www.yapi.com.tr/haberler/fikirtepe-sil-bastan_108848.html

Read Comment Section
3 Yorum Yorum Yaz
  • Devam ediyorum. Caddebostan'da örnek ve ilk tabiri ile yapılan bina evvelki görüşlerime uygun olmadığını ve ısrar ile yapının devam ettiğini görmekteyim; mer'i yapı mevzuatına aykırı dış cam kaplama ile enerji koruma tüzüğüne meydan okur haldedir. Yapılar mer'i mevzuata uyumlu olmasına dikkat edilmelidir. Ancak genel kaidelerde uygunsuzluklar da düzenlenmelidir. Yapı yaşam şartlarına uygun, alabildiğince alan israfına sebep olmamalıdır. Yayıldıkça belediye hizmetleri aksamakta vede pahalı çözümler ile kaynak israfını da lüzumsuz artmaktadır. Yenilenecek İmar projelerinde bunlara özen ile dikkat edilmelidir. Kaynakların özellik ile işletme masrafları açısından en ekonomik verilere sahip olacak şekilde gerçeklenmelidir. Yakıt kullanımı, elektrik kullanımı asgariye indirilmelidir. GÜNEŞ VE RÜZGAR ENERJİSİNE ÖNEM VERİLMEİDİR. YANITLA
  • Kısıtlı alanda yorum yapmanın sıkıntısı ile ek yorumumu yazıyorum. Devletin devamlılığı imar affına girerek iskan almış olan maliklerin en azından bulundukları mahalde mevcut yapılarına m2 olarak sahip olmaları en hukuki ve kanuni haklarıdır. Bu öncelik ile sağlanmalıdır. Yıllarca ikamet ettiği malında da belli bir rantta sahip olması en tabii arzusudur. İmar planları süratle ele alınarak yeni yapılanma buna göre yenilenmelidir. Tabiatıyla bu durum yeni yapı maliyetini de korumalı müteahhide de belirli bir seviyede kazanç sağlamalıdır. Bir mahalleye girildiğinde çeşitli görünümde kimisi alçak kimisi yüksek ve hatta kimisi güneye, kimisi doğuya veya kuzeye bakan binalar olmamalıdır. En son teknolojiye göre enerji korunumu ön safta yer almalı GÜNEŞ MİMARİSİ UYGULANMALIDIR. Elektrik üretiminde Güneş panelleri ile enerji temin edilmelidir. Hatta HİBRİT enerji sistemleri ile elektrik üretimi sağlanmalıdır. Milli ekonomide de tasarruf öne alınmalıdır. Caddebostandaki örnek yapı uygun değil YANITLA
  • Sayın Bakanımız; YEM'deki bir toplantıda "OYUN KURUCU" firmalarımızın olmadığından bahsetmişti. Bu davranış Bakanımızın oyun kurucu arayışından mı kaynaklanmaktadır? Halkımızın maduriyetine sürat ile cevap verilmes ise perişanlık kapıda olduğu aşikardır. Şu da unutulmamalıdır; devlet geçmiş dönemlerde İMAR AFLARI çıkarmıştır. Yani yapılaşmadaki çarpıklıklar bu sayede aklanmış ve iskan izni alınarak yapılar kanuni hale getirilmiştir. Alınacak karar tüm devletimize uygulanmalıdır. Fikirtepe böyle diğer bölgeler şöyle denemez ve denmemelidir. En azından daire sahipleri mevcut daireleri kadar ebatta daireye sahip olmalı ve belli bir miktarda da prim yapılandırılması ile yeni bir hakka ulaşmalıdır. Aksi bir karar vatandaşın maduriyetini katlayacak ve haksız kazançlara çanak tutulmuş olacaktır. İktidarlar Fani, devlet ise bakidir. YANITLA
3 yorumdan 3 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!