Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Fikirtepe'de Tedirgin Bekleyiş!

Yeni imar planları onaylanan Fikirtepe’de tedirginlik devam ediyor. Onaylanan plan detaylarının ve emsalin paylaşılmamasından yakınan halk, “Artık süreç başlasın yoksa ayaklanacağız” diyor. Yetkililer ruhsatların en geç 3 hafta içinde verileceğini belirtiyor.

yapi.com.tr
Fikirtepe'de Tedirgin Bekleyiş!

Hürriyet Gazetesi'nden Gülistan Alagöz'ün haberine göre, Fikirtepe, terk edilen evleri, yıkılan binaları ve boş sokaklarıyla dönüşümü bekliyor. 4.14 emsal verilen, sonrasında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından afet alanı ilan edilerek yeni imar planı onaylanan bölgede halkın tedirgin bekleyişi sürüyor. Bölgede evlerin çoğu boş, dükkanlar kapalı. Açık olanlar ise iş yapamadığı için kapanma tehlikesi ile yüz yüze. Fikirtepe, Dumlupınar, Eğitim ve Merdivenköy Mahalleleri Sosyal Yardımlaşma Derneği (FİDEM) Başkanı Sami Balta, Fikirtepe’de sorunların çözüldüğü yönündeki görüşlere karşı çıkıyor. Bölgede hala belirsizliğin hüküm sürdüğünü söyleyen Balta, “Yeni imar planı onayladı ama emsali, plan detaylarını bilen yok. Ben tüm belgelerim hazır, ruhsatımı verin deyince ruhsat alıyor muyum? hayır. Demek ki bölgede herşey yoluna girmedi” diyor.

"Paniğe gerek yok"

İstanbul Kentsel Dönüşüm Müdürü Bülent Babaoğlu, Fikirtepe’de prefabrike olarak kurulacak ve sürece destek olacak ofisin 2 hafta içinde hazırlanacağını söyledi. Fikirtepe’de kısa sürede iyi sonuçlar yakalanacağını belirten Babaoğlu, “Mülk sahiplerinin tedirgin olmasını anlıyorum ama panik yapacak bir durum yok. Ofis kurulacak ve vakit kaybetmeden hazır olan şirketlerin ruhsatları verilecek” dedi. Bölgede merak edilen en önemli konu yeni emsalin ne olacağı. Ada bazında belirlenecek emsalin 3.75 ile 4 arasında olması bekleniyor. Bölgedeki değişimi emsalle sınırlandırmamak gerektiğini söyleyen Babaoğlu, “Bakanlık buraya 5 ya da 7 emsal verseydi sosyal alanları olmayan ileride sorun çıkaracak bir bölge ortaya çıkardı. Bu defa neden zamanında bunu düşünmediniz denirdi” dedi.

4’ün altı kaos yaratır

Fikirtepe halkının bakanlığın bölge şirketleri için garantör olması talebini değerlendiren Babaoğlu, “Bakanlığın garantör olması söz konusu değil. Biz şirketlerin ve bölge halkının önünü açtık. Buradaki işimizi bitirip diğer bölgeleri için çalışmalayız” dedi. Halkın 3 yıldır yaşanan olaylar nedeni ile maddi ve manevi yıprandığını belirten Sami Balta, “4’ün altında emsal Fikirtepe’yi yeni bir kaosa sürükler. Halk ayaklanır ve ortalık karışır” dedi. Diğer taraftan Fikirtepe halkı  rant peşinde olduklarına dair çıkan söylentileri yalanlayarak, “Asıl köşeyi aracılar döndü” yorumunu yapıyorlar.

Giden dönüyor

İddialara göre bazı firmalar anlaştıkları hak sahiplerine kira yardımını dondurdu. Kimi firmaların ise yüzde yüz anlaşma olmadan maddi destekte bulunmadığı öne sürüldü. Sürecin başında başka yerlere taşınan mülk sahipleri kira yardımı alamamaları ve sürecin uzaması nedeniyle evlerine geri döndü. Fikirtepe halkı evlerinde güvenle oturamamaktan şikayetçi. Gündüz dahi evlere hırsız girdiğini belirten Fikirtepeliler, bölgeyi mesken tutan bağımlı ve evsizlerden tedirgin.

http://www.yapi.com.tr/haberler/fikirtepede-tedirgin-bekleyis_111718.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!