Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İnşaatlara Anlık Takip

İnşaatçılara ‘mesleki yeterlilik’ koşulu getiren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 237 bin müteahhidi kayıt altına aldı. Ruhsat sürecindeki ağırlığı denetim sürecine kaydırmayı hedefleyen Bakanlık, daha nitelikli ve ihtiyacı karşılayan yapı üretilmesini sağlamayı amaçlıyor.

yapi.com.tr
İnşaatlara Anlık Takip

Hürriyet'ten Erdinç Çelikkan'ın haberine göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, imar düzeninde baştan aşağı değişiklik yaratacak olan düzenlemelerde son aşamaya geldi. Son şekli verilen taslaklarla inşaatçılarda ‘mesleki yeterlilik’ koşulu aranacak, ruhsat süreci yerini denetim sürecine bırakacak. Bir süre önce Bakanlar Kurulu’na sunumu da yapılan kanun taslaklarıyla meslek mensuplarının ve yatırımcıların daha nitelikli, ihtiyacı karşılayan yapı üretmesine olanak sağlanacak.

Planlı alan imara açılıyor

Düzenlemelerle imar hukukuyla bağdaşmayan idari tasarruflar nedeniyle yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi hedefleniyor. Çalışmalarla imar planlarının bir an önce hayata geçirilmesi sağlanarak, planlı yerleşmelerin vakit kaybedilmeden kullanıma açılması ve ekonomiye kazandırılması da amaçlanıyor. Bakanlığın mevzuat çalışmalarını tamamlamasıyla yapılaşmada ruhsat süreci ağırlığını denetim sürecine bırakıyor. Kurumların yetki ve sorumlulukları daha açık şekilde ortaya konuluyor. Disiplinli bir imar düzeni yaratmak amacıyla idari müeyyideler getiriliyor.

Teminat yüküne yeni düzen

Düzenlemeyle kayıtların daha sağlıklı şekilde tutulması ve paylaşılmasının da önü açılıyor. Ayrıca sigorta ve teminat gibi vatandaşın mağduriyetini giderecek yeni enstrümanların getirilmesi sağlanıyor. Düzenlemenin hayata geçmesiyle meslek mensuplarında mesleki yeterlilik koşulu aranacak. Bakanlık söz konusu düzenlemelerle yapı ruhsat sürecinin gereksiz evrak takip yükünden arındırılarak zaman kaybının azaltılmasını da öngörüyor. Bakanlık Türkiye genelinde iş alan müteahhitlerin takip edilmesi amacıyla başlattığı ‘yetki numarası’ çalışmasında da bugüne kadar 237 bin müteahhidi kayıt altına aldı. Bu çalışmayla yetki numarası alan müteahhitlerin yaptığı inşaatların her aşaması izlenebiliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/insaatlara-anlik-takip_116477.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!