Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İnşaat Sektörü Dış Pazardan Umutlu!

Türk müteahhitlerinin yurtdışındaki başarı grafiği, 2013’te de yükselmeye devam etti. Yıllık uluslararası yeni iş tutarı, ilk kez 30 milyar dolar eşiğini aştı ve 31.3 milyar dolara ulaştı. İnşaat malzemeleri ihracatı ise 22 milyar doları aştı.

yapi.com.tr
İnşaat Sektörü Dış Pazardan Umutlu!

Hürriyet'ten Sadi Özdemir'in haberine göre, dünyanın en büyük 250 müteahhitlik şirketinden 38’i Türk firması. Türkiye, bu bakımdan Çin’den sonra ikinci sırada yer alıyor. Türkiye’nin inşaat malzemeleri ihracatı da 2013’te 22 milyar dolara ulaşmış durumda.

103 ülkeye yayıldık

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Emin Sazak, şu bilgileri aktaryor: “Türk müteahhitlerin yurtdışındaki başarı grafiğinin 2013’de de yükselmeye devam etti ve yıllık uluslararası yeni iş tutarı ilk kez 30 milyar dolar eşiğini aştı, 45 ülkede 31.3 milyar dolara ulaştı. 1 yılda üstlendiğimiz yeni proje sayısı 374 oldu. Türk müteahhitlerin 1972-2013 döneminde faaliyet gösterdiği ülke sayısı 103’e, yurtdışında  üstlenmiş oldukları  projelerin sayısı 7 bin 371’e ve bu projelerin toplam tutarı da 274.1 milyar dolara ulaştı.

Sudan ve Senagal'e girdik

2013’te Güney Sudan ile Senegal de artık faaliyette bulunduğumuz ülkeler arasına girdi. En fazla iş üstlenilen ülke Türkmenistan. 10.5 milyar dolar tutarında 60 projenin üstlenildiği Türkmenistan’ı, sırasıyla Rusya (5.6 milyar ABD Doları), Azerbaycan (2.8 milyar ABD Doları), Irak (2.1 milyar ABD Doları) ve Kazakistan (1.8 milyar ABD Doları) izledi.

Proje bedelleri büyüyor

2013’te bir diğer önemli gelişme de, 2012 yılında 60.7 milyon dolar olan ortalama uluslararası proje bedelinin 83.7 milyon dolara ulaşması oldu. 2013’de üstlenilen büyük projeler arasında Aşkabat Havaalanı, Aşkabat Olimpiyat Köyü 3. Aşaması ve Türkmenbaşı Limanı projeleri, sözleşme tutarı 1 milyar dolar sınırını aşan projeler olarak öne çıktı. Sektörümüz çok dinamik. Türk müteahhitleri ana pazarlarında işlerin durması veya yavaşlaması halinde ilgilerini kısa bir sürede alternatif alanlara yoğunlaştırabiliyor. 2014’de yurtiçindeki yatırımların yavaşlaması veya risklerin artması halinde benzer bir sürecin yaşanması ve yurtdışında aktivite artışı yüksek olasılık.

‘Petrolve gaz' ülkeleri pazarımız

Önümüzdeki dönemde petrol ve doğal gaz ihraç eden, yüksek büyüme kaydedeceği tahmin edilen ve riskleri asgari düzeyde olanlar başta olmak üzere gelişmekte olan ülkelerde altyapı yatırımlarının artması ve iş fırsatlarının çoğalması bekleniyor. BDT ülkeleri üstyapı ve altyapı projeleri ile Türk müteahhitler için önemini koruyacak. Körfez bölgesi de ilgi alanı olmaya devam edecek. Afrika’nın ise Dünya Bankası, Afrika Kalkınma Bankası ve Avrupa’lı kredi kuruluşları tarafından finanse edilen çevre, ulaştırma ve enerji projeleri ile çekiciliğini sürdüreceğini düşünüyoruz".

22 milyar dolarlık inşaat malzemesi ihracatı yaptık

Türkiye Malzemeleri Sanayicileri Derneği (TİMSAD)  Başkanı Dündar Yetişener, inşaat malzemeleri sanayinin, katma değeri yüksek üretim yaptığını belirterek, şöyle konuşuyor: “İnşaat malzemeleri üretiminin Türkiye toplam sanayi içindeki payı yüzde 10. İmalat sektörü içindeki payı ise yüzde 17’ye yakın.  TİMSAD’ın, temsil ettiği firmalar 1.5 milyon kişiye istihdam sağlıyor. Çimento, demir-çelik, seramik, yalıtım, yapı kimyasalları, cam, doğal taş, sağlık gereçleri, tesisat malzemeleri, ısıtma-soğutma cihazları gibi pek çok önemli alt sektörün temsilcisiyiz. İnşaat malzemeleri ülkemiz için çok stratejik bir sektör. Çünkü inşaat sektöründe dünya çapında iddialıyız. 2013 yılında 22 milyar dolar ihracat yaptık. Dünya ihracat sıralamasında 5’inci sıradayız.”

Hedef 25 milyar dolar

Dündar Yetişener, 2014 yılında inşaat malzemeleri sektörünün 25 milyar dolarlık ihracat hedefi bulunduğunu söyledi ve bu rakamın 2015’te 30 milyar dolar olacağını ifade etti. Yetişener’in verdiği bilgiye göre Türkiye’nin İnşaat malzemeleri ithalatı ise 2013 yılında, 10 milyar doları aştı. Yetişener, “Ar-Ge ve yüksek teknolojide gelinen projelerimiz var. Müşavir-Müteahhit ve İnşaat Malzemesi Üreticileri üçgeninde, gerek yurt içinde gerekse yurtdışında işbirliklerini geliştirecek bir proje üzerinde çalışıyoruz.  Amacımız, projelerde, yerli sanayi ürünlerimizin kullanım oranlarını artırmak” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/insaat-sektoru-dis-pazardan-umutlu_116523.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!