Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İnşaatlarda Çalışacaklar için Mesleki Belge Zorunluluğu ve Müteahhitlere Sicil Numarası Uygulaması
3194 sayılı İmar Kanunu’nun 28’inci maddesi uyarınca, inşaat ve tesisat işlerinde çalışan ustaların yetki belgesi sahibi olmaları zorunluluğu getirildi. Ek bir uygulama olarak her müteahhide bir sicil numarası verilecek. “Yapı kalitesinin arttırılması için ciddi bir adım” olarak değerlendirilen ve Türkiye’de deprem kaynaklı hasar oranını aşağılara çekmesi beklenen düzenlemeler, 1 Ocak 2012 tarihi itibariyle devreye alınacak.

Konu ile ilgili Kasım 2011’de yazılı bir açıklama yapan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Yapı Müteahhitlerinin Kayıtları ile Şantiye Şefleri ve Yetki Belgeli Ustalar Hakkında Yönetmeliğin”, mesleki belge zorunluluğuna ilişkin hükümlerinin de 1 Ocak 2012 tarihinde yürürlüğe gireceğini hatırlatarak şunları kaydetmişti:

''Yönetmelikte yetki belgesi olarak sayılan belgeler, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından verilen belgeler, 3308 sayılı Kanun kapsamında verilen belgeler, kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşları tarafından verilen belgeler, İŞKUR kursları sonucunda edinilmiş belgelerin yanında inşaat ve tesisat işlerinde, bu yönetmeliğin yayımı tarihinden önce çalışmış olduğunu, müteahhitten alınacak yazı veya sosyal güvenlik kuruluşundan alınacak belge ile kanıtlayıp bu yazı veya belgelerle 1 Ocak 2015 tarihinden önce Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine veya ilgili idareye başvurarak adına Geçici Ustalık Yetki Belgesi düzenlenenler, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kurum ve kuruluşlar tarafından 32-40 saatlik eğitim sonucunda verilen belgeler de yine yetki belgesi olarak kabul edilecek.''

1 Ocak 2012’den itibaren hayata geçirilecek olan ve her müteahhide bir sicil numarası verilmesini kapsayan uygulama ile ilgili olarak geçtiğimiz haftalarda Radikal Gazetesi’nde yayımlanan habere göre; Bakanlık, müteahhitleri sicil numarası üzerinden Türkiye’nin neresinde iş yaptığını ve işin işleyiş şeklini merkezden takip edecek. Eksik işi veya kusuru tespit edilen müteahhidin faaliyeti sicili üzerinden dondurulacak veya meslekten men edilebilecek. Müteahhidin faaliyet akışı müteahhidin sicil numarası üzerinden Belediye İmar Müdürlükleri ve Yapı Denetim Büroları tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı müteahhitlik sicil birimine bildirilerek yasaklama ve izin yetkisi ana merkezden kontrol edilerek verilecek. Böylece çürük ya da kusurlu yapı yapan müteahhitler eksiğini düzeltmediği takdirde Türkiye’nin hiçbir yerinde müteahhitlik yapamayacak.


http://www.yapi.com.tr/haberler/insaatlarda-calisacaklar-icin-mesleki-belge-zorunlulugu-ve-muteahhitlere-sicil-numarasi-uygulamasi_96809.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!