Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

“Çevre ve Şehircilik Bakanlığı” Kuruldu
2011 ulusal genel seçimlerinden 4 gün önce, 8 Haziran 2011 tarihinde yayımlanan KHK ile Çevre ve Orman Bakanlığı ile Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nın birleştirilerek Çevre, Orman ve Şehircilik Bakanlığı kuruldu.

Bu kapsamda, iki Bakanlığın birleştirilerek Çevre, Orman ve Şehircilik Bakanlığının kurulmasındaki ana hedef Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından şöyle açıklandı:

"Çevreyi, ormanda zengin ülkeyiz, daha da güçlendirmemiz lazım. Bir de şehircilik ki büyük önem arz ediyor. Ulusal programların kontrol altında tutulmasından, bu kentleşmenin, yapılaşmanın merkezden de takip etmenin bu bakanlık ile bir koordinasyona ihtiyaç var, bu adımı da bu şekilde atalım istiyoruz".

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın oluşturulmasının hemen ardından teşkilat yapısı ve görevleri tanımlanarak Resmi Gazete’de yayımlandı. 17 Ağustos 2011 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan 648 sayılı KHK ile Bakanlık, resen ruhsat ve yapı kullanma izni verme yetkisine sahip oldu, Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğünün görevleri yeniden belirlendi, Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı (ÖÇKKB) kapatıldı, 'Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü' kuruldu, Maliye Bakanlığı'nın imar planlarını yapma yetkisi Çevre ve Şehircilik Bakanlığına verildi.

Söz konusu 648 sayılı KHK bu yılın en çok tartışılan konularından biri oldu. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, ''648 sayılı kanun hükmünde kararname (KHK) ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığının tüm ülke toprağı üzerinde her türlü tasarrufa muktedir kılındığını'' savundu.


http://www.yapi.com.tr/haberler/cevre-ve-sehircilik-bakanligi-kuruldu-_96801.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!