Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Yapılarda Enerji Kimlik Belgesi Uygulaması Başladı
5 Aralık 2009’da yürürlüğe giren “Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği” kapsamında yeni yapılacak binalarda yapının enerji tüketimini gösteren “'Enerji Kimlik Belgeleri'”nin düzenlenmesi zorunluluğu, yeni yılın ilk günü yürürlüğe girerek 2011 senesinde yapı dünyasının belki de ilk önemli gelişmesi oldu.

Uygulamayla, yeni yapılacak binalarda enerji kimlik belgesi düzenlenmesi zorunlu hale getirilirken mevcut yapıların 2017 yılına kadar yetkilendirilmiş Enerji Verimlilik Danışmanlık Şirketlerine başvurarak enerji kimlik belgelerini temin etmeleri öngörüldü. Enerji kimlik belgesi düzenlenmiş mevcut yapılar için binalarda iyileştirmeyle ilgili bir zorunluluk, yaptırım ise henüz bulunmuyor.

Bununla birlikte Kamu kesimine ait bina ve tesislerde yalıtım uygulamalarını içeren verimlilik artırıcı uygulamalar da yıl içerisinde söz konusu oldu. 2017’den itibaren Enerji Kimlik Belgesi olmayan ve Enerji Kimlik Belgesi’ndeki enerji etiket sınıfı, yeni binalar için tanımlanmış asgari sınır değeri karşılamayan yalıtımsız binaların, kamu kurum ve kuruluşları tarafından kiralanmayacağı duyurulmuştu.


http://www.yapi.com.tr/haberler/yapilarda-enerji-kimlik-belgesi-uygulamasi-basladi_96800.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!