Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulları Lağvedildi
17 Ağustos 2011 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan 648 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Özel Çevre Koruma Kurumu kapatıldı, görevleri ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde kurulan Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’ne devredildi.

Daha önce Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın sorumluluğunda olan Tabiat Varlıkları ve Doğal Sitlerin de 6 ay içerisinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na devredileceği Bakanlığın resmi internet sitesinden duyuruldu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde Kültür ve Tabiat varlıkları Yüksek Kurulu’na karşılık Tabiat Varlıklarını Koruma Merkez Komisyonu, Kültür ve Tabiat Varlıkları Bölge Kurulları’na karşılık da Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonlarının artık görev yapması kararlaştırıldı.

Cumhuriyet Gazetesi’nde 22 Ağustos 2011 tarihinde yayımlanan yazıda Oktay Ekinci, “İki yıldır hükümetin gündeminde olan ‘Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanunu Tasarısı’ndaki eleştiri odağı olan kurallar bu kez kanun hükmünde kararname (KHK) yöntemiyle yasalaştı” ifadesine yer vermişti.

Konu ile ilgili olarak yazılı açıklama yapan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı ise, ''Artık, milli parklar, tabiat parkları, tabiat anıtları, tabiatı koruma alanları, doğal sit alanları, sulak alanlar, özel çevre koruma bölgelerinin kullanma ve yapılaşmaya ilişkin kararlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca verilecektir. Bu varlıkların statülerinin yeniden değerlendirilmesinin 6 ay içinde bakanlığa devredileceği hükmü, 6 ay sonra bu statülerin kalmayacağının habercisidir. Yalnızca doğal sitler değil aynı zamanda doğal sitlerle kesişen arkeolojik, kültürel, kentsel ve tarihi sitler de tehlike altındadır'' demişti.


http://www.yapi.com.tr/haberler/kultur-ve-tabiat-varliklarini-koruma-kurullari-lagvedildi_96802.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!