Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

“Çılgın Proje” Kanalİstanbul ve İstanbul'a İki Yeni Şehir
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Mayıs ayında açıklanan, öncesinde ise gündemini uzun süre meşgul eden “çılgın proje”, İstanbul için Kanalİstanbul markası ile lanse edildi. Silivri-Çatalca mevkiinde Marmara ile Karadeniz’i birbirine bağlayacak ikinci bir Boğazın açılmasını öngören Kanalİstanbul Projesinin, 2023 yılında tamamlanması hedefleniyor.

Kanalİstanbul Projesinin ardından birbiri arkasına açıklanan “çılgın projeler” bazı çevrelerce coşku ve heyecanla karşılanırken; bazı çevreler tarafından da endişeyle izlendi. Van için “Nevruz Efsaneler Ülkesi” projesi, İzmir için “iki yakayı birleştirecek bir tüp geçit”, Ankara için ise “Avrupa'nın en büyük şehir hastaneleri kampüsü” projesi oldu.

Özellikle oldukça uzun bir bekleyişin ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan 'Kanalİstanbul' projesiyle başlayan tartışmalarda projeleri 'çığır açıcı' olarak niteleyenler de oldu, 'kente karşı bir suç' olarak değerlendirenler de... Özellikle büyük inşaat firmalarını heyecanlandıran projeler, finansmanı, yaratacağı nüfus artışı, çevresel ve kültürel etkileri gibi konularda pek çok soru işaretini de beraberinde getirdi.

Nisan sonunda 'Kanal İstanbul' projesini açıklayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 11 Mayıs'ta da Haliç Kongre Merkezi’nde “Türkiye Hazır Hedef 2023, İstanbul Hazır Hedef 2023” proje tanıtım toplantısında İstanbul’da biri Avrupa diğeri Anadolu yakasında olmak üzere iki yeni şehir kuracaklarını açıkladı.

Erdoğan, “12 Haziran seçimlerinin ardından İstanbul için iki yeni şehrin inşasına başlıyoruz. Bu zamana kadar yaptıklarımız nihai bir proje çalışması değil, yapılmış 1/100.000’lik planlar üzerine bir plan, bir proje çalışmasıdır. Bu şehirlerden birini İstanbul’un Avrupa yakasında Karadeniz kıyısında, diğerini Anadolu yakasında kuruyoruz” diye konuştu. İstanbul’un Avrupa yakasındaki şehrin, Karadeniz kıyısında ve maden alanlarında inşa edileceğini açıklayan Başbakan Erdoğan, “Maden ocaklarının artık faaliyetlerini durdurduğu 40 bin hektarlık alan kurulacak şehir sayesinde yeniden hayat bulacak, yeşile ve hayata kavuşacak” diye konuştu.


http://www.yapi.com.tr/haberler/cilgin-proje-kanalistanbul-ve-istanbula-iki-yeni-sehir_96803.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Roca Inspira Serisi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!