Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Van Depremi
23 Ekim 2011 Pazar günü gerçekleşen ve rihter ölçeğine göre 7,2 büyüklüğünde meydana gelen Van Depremi, başta Van il merkezi olmak üzere, Erciş ilçesi ve ilçeye bağlı birçok yerleşim merkezinde yüzlerce binayı yerle bir etti. Kasım ayı boyunca da artçılar ile sallanmaya devam Van’da deprem sonucunda 601 vatandaş hayatını kaybetti, 5739 bina “hasarlı ve oturulmaz”, 4882 bina ise “hasarlı ancak oturulabilir” olarak tespit edildi.

Depremden sonra Türkiye'nin afete gösterdiği refleksin birçok yönü tartışıldı. Arama kurtarma, barınma, sağlık, gıda temini ve benzeri reflekslerin kimi başarılı görüldü, kimi de başarısız denilerek eleştirildi.

Süreç içerisinde yaşanan 2 büyük deprem nedeniyle birçok evin kullanılamaz hale geldiği Van'da büyük korku yaşayan halk, soğuk havanın da etkisiyle çareyi başka şehirlerdeki yakınlarının yanına gitmekte buldu. Bu arada kentte depremler sonrası hasar gören ve yıkım kararı verilen binaların yıkımına da başlandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Van Depremi’nden yaklaşık bir ay sonra Van merkezi için çok geniş çaplı bir master yerleşim planı üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Çalışmalar kapsamında birçok bölgede tespitler yaptıklarını ifade eden Bakan Bayraktar, çalışmaları Belediye ve Valilik ile yürüttüklerini dile getirdi. Erciş'in master yerleşim planına ilişkin çalışmaların da sürdürüldüğünü anlatan Bakan Bayraktar, köylerin de master plan çerçevesinde yeniden yapılandırılacağını vurguladı.


http://www.yapi.com.tr/haberler/van-depremi_96804.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Roca Inspira Serisi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!