Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İş Kazalarının Önüne Geçmek için Korumalı İskele Sistemleri

İş kazalarında en çok inşaat işçilerinin hayatını kaybettiğine dikkat çeken URTİM Kalıp ve İskele Sistemleri Genel Müdürü Serdar Urfalılar, "Gelişmiş ülkelerdeki iş güvenliği önlemleri Türkiye’de de uygulanmalıdır" dedi.

yapi.com.tr
  • İş Kazalarının Önüne Geçmek için Korumalı İskele Sistemleri
  • İş Kazalarının Önüne Geçmek için Korumalı İskele Sistemleri
  • İş Kazalarının Önüne Geçmek için Korumalı İskele Sistemleri
  • Serdar Urfalılar

URTİM Kalıp ve İskele Sistemleri Genel Müdürü Serdar Urfalılar, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de önemli bir sorun olan iş kazaları ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak, kalıp ve iskele sistemlerinde bu sorununun çözümü için aldıkları tedbirlerle ilgili açıklamalarda bulundu. Gelişmiş ülkelerdeki iş güvenliği uygulamalarının Türkiye’de de uygulanarak, işçilere sahip çıkılması gerektiğini belirten Urfalılar, şöyle konuştu:

“Son 12 yılda ülkemizde iş kazaları yüzünden 12 bin 686 insanımız hayatını kaybetti. Sadece 2012 yılında 278 inşaat işçimiz yaşamını yitirdi. Tarım ve ormancılık alanında 89 işçi yaşamını yitirirken, enerji alanında 83 işçi, maden kazaları ve göçüklerde ise 80 işçimiz can verdi. Bu kayıplarımızın çoğu İstanbul başta olmak üzere, İzmir, Ankara, Adana, Konya, Bursa, Antep gibi şehirlerimizde yaşandı”.

Şartname değişikliği sonrası ancak kabul gördü

Güvenlikle ilgili ilave ekipmanlarla sistemlerini iyileştirmekte olmalarına karşılık, bundan 9 yıl önce Türkiye’de ilk defa geliştirdikleri ve işçinin düşmesini imkansız hale getiren cephe iskele sistemi EUROSCAF'ın bile ancak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın şartname değişikliğinden sonra kabul görmeye başladığına dikkat çeken Urfalılar, “Bu sistemle cephelerde her türlü emniyet tedbiri alınmış olup, işçilerin güvenliği tam anlamda sağlanmış olmasına rağmen; ancak şartnamelerle, zorlama sonucu kabul gördü” dedi.

Duyarlılık artıyor

Urfalılar, Türkiye’de inşaat ve restorasyon firmalarının, tersanelerin, gün geçtikçe iş güvenliği konusunda daha hassas davrandıklarına işaret ederek, “Bu da umut verici. Biz, firmalarda, birliklerde, üniversitelerde seminerler vererek, endüstriyel kalıp ve iskele uygulamaları konusunda bilinçlendirme amaçlı elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz” diye konuştu. Özellikle üniversitelerde ve meslek liselerinde verilen  seminerlerin, gençleri sektöre adım atmadan bilinçlendirdiğini anlatan Urfalılar, “Tüm bunların yanısıra biz de 200 işçimizin sağlığı için kendi tedbirlerimizi almaktayız. Kendi üretim konumuzda OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemini uygulayan ve bu konuda belgeli iki firmadan biriyiz. Firma içi İş Güvenliği eğitimleri ile de sürekli olarak işçilerimizi bilinçlendirmeye çalışıyoruz” dedi. “Maddi boyutundan çok vicdani yönünü ele alırsak, tüm firmaların işçi sağlığı ve güvenliğini ön planda tutarak güvenlikle ilgili tedbirler azami seviyede alınmalı” diye konuşan Serdar Urfalılar, işçilerimizi bir gün değil, her gün hatırlanması gerektiğini söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/is-kazalarinin-onune-gecmek-icin-korumali-iskele-sistemleri_108463.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!