Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Şantiyelerde 'Güvenli İskele' Zorunlu Olacak

Kalıp ve İskeleciler Derneği (KALİSDER) Başkanı Serdar Urfalılar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca bina inşaatlarının dış cephe iskelelerine ilişkin yapılacak olan mevzuat değişikliğine sonuna kadar destek verdiklerini söyledi.

yapi.com.tr
Şantiyelerde 'Güvenli İskele' Zorunlu Olacak

Türkiye’de emniyeti yüksek Euroscaf üreten firmalar olduğunu, ancak ilk etapta yatırım maliyetinin güvenli olmayan iskelelere kıyasla yüzde 15-20 daha fazla olması sebebiyle tercih edilmediğini belirten Serdar Urfalılar, “ Türkiye’de inşaat sektörü iş kazalarının sayısal çokluğu bakımından birinci sırada yer alıyor. Ve pek çoğumuzun da bildiği gibi bu kazaların ciddi bir bölümü iskele çökmesi ya da iskeleden düşme sonucu gerçekleşiyor. Bakanlığın iskele kurulumu için proje isteyerek kazaları en aza indirgeyeceğine inanıyoruz ve bu söz konusu uygulamaya sonuna kadar destek veriyoruz” diye konuştu.

SerdarSerdar Urfalılar"Yeni yönetmelikle 'güvenli iskele' kullanımı zorunlu olacak"

Urfalılar, tersane ve inşaatlarda yaşanan kazaların son yıllarda artması üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın harekete geçtiğini belirterek; "Müfettişlerine şantiyeleri denetlettiren Bakanlık, hazırlayacağı yeni yönetmelikle 'güvenli iskele' kullanımını zorunlu kılacak" dedi. Urfalılar, yapılan araştırmalara göre Türkiye'de her 6 dakikada bir iş kazası meydana gelirken, her 5 saatte bir 1 işçinin yaşamını yitirdiğinin belirlendiğini kaydetti.

KALİSDER'den 'güvenli iskeleler, güvenli şantiyeler' kampanyası

Kalıp ve İskeleciler Derneği'nin (KALİSDER) kalıp ve iskele sektörünün gelişmesi, etkinleştirilmesi ve sektörde belli bir kalite çizgisinin yakalanması amacıyla kurulduğunu ve yakın zamanda hayata geçecek olan 'güvenli iskeleler , güvenli şantiyeler' sosyal sorumluluk projesiyle de aynı konuya dikkat çekmeye çalıştıklarını ifade eden Serdar Urfalılar; bilinçli ve eğitimli bir teknik personelin, ölümle sonuçlanan inşaat kazalarının önüne geçmede büyük önem taşıdığını hatırlatarak ilgilileri bu konuda daha duyarlı olmaya davet etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/santiyelerde-guvenli-iskele-zorunlu-olacak_122276.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!