Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İspanya’nın 'Gezi'si: Gamonal

İspanya´nın Kastilya-Leon özerk bölgesinin önemli kentlerinden biri olan Burgos´un Gamonal semtinde halkın öfkesi dinmiyor. Geçtiğimiz Cuma günü başlayan olayların sebebi belediyenin, Burgos´un Gamonal semtinde bulunan önemli caddelerinden (Vittoria) birini değiştirmeye yönelik bulvar projesi.

yapı.com.tr
İspanya’nın 'Gezi'si: Gamonal

Evrensel'den Hilal Ünlü'nün haberine göre, 4 şeritlik caddeyi 2 şerite indirmeyi ve yaklaşık 200 araç kapasiteli bir yeraltı oto parkının yapılmasını hedefleyen bu proje ile, 300 arabalık ücretsiz park alanı ortadan kalkacak, bu cadde mahalleyi kent merkezine bağlayan bir cadde olduğu için merkezde çalışanların işyerlerine gitme süresi iki kat uzayacak ve çevredeki esnafın işi olumsuz yönde etkilenecek. Ayrıca halkın öfkesine neden olan bir diğer etken de bu projeyi gerçekleştirecek olan kişiye, Burgos´un reisi olarak tanınan Antonio Miguel Méndez Pozo´ya duyulan tepki. Pozo, bundan önceki belediye başkanı ile birlikte adı birçok yolsuzluk olayına karışmış ve bu nedenle cezaevinde yatmış bir işadamı.

Semt halkı hükümetteki Halk Partisi’nden (PP) belediye başkanı olan  Javier Lacalle´i ve yardımcısını Pozo´nun emir eri olmakla suçluyor ve Lacalle´nin, bakımı için gereken 13.000 avro yok diye kreş kapatmaya kalkıştığını ama borcu en fazla olan belediyelerden biri olmasına rağmen otopark için gereken 8 milyonu olduğunu söylüyor.

Geçtiğimiz Cuma günü barışçıl bir formda başlayan protesto gösterileri, Cumartesi günü polisin göstericilere saldırmasıyla birlikte bir ayaklanmaya dönüştü. Bankalar ateşe verildi; belediyeye ait bazı binalar zarar gördü.

Semt forumu toplandı

Semt meclisi forumunda yapılan açıklamaya göre geçtiğimiz Pazartesi gösterilere 5 bin kişi katıldi. Gösteriler sonunda 40 kişi tutuklandı, aralarında polislerin de bulunduğu 21 kişi ise yaralandı. Tutuklananlardan 38´i serbest bırakılırken 6000 avroluk vekalet ödendiği takdirde kalan 2 kişi de serbest bırakılacak. Mahalle halkı bu parayı kendi aralarında toplamaya başladı.

Arkasında sosyal kesintilerin, vergilerin yükseltilmesi, işsizlik ve üst boyutlara ulaşmış borçların olduğu ifade edilen, bloglar ve sosyal medyada bir yönüyle de Gezi Direnişine benzetilen Burgos´taki Gamonal semti halkının isyanı için İçişleri Bakanı ve polis, tüm tutuklananların mahalleden insanlar olmasına rağmen ısrarla bu olayları mahalle dışından gelen bazı grupların yaptığını ileri sürüyorlar.
Eylemler devam ediyor, inşaat bölgesinde yaklaşık 200 kişi sürekli olarak nöbet tutuyor. Bu arada mahalle gençlik meclisi, yaptığı toplantı sonrası liselerde durumu protesto için boykot kararı aldı. İlk gün 15 olan çevik kuvvet sayısı da daha sonra 30, 60 ve şu anda 200´e çıkarıldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ispanyanin-gezisi-gamonal_115941.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!